Podsumowanie poniedziałkowej akcji „Trzeźwość” w Tychach.

 


W minony poniedziałek (12 lutego) od wczesnych godzin porannych policjanci ruchu drogowego sprawdzali trzeźwość kierowców na terenie naszego miasta. W trakcie działań mundurowi zatrzymali 2 osoby, które nie powinny były wsiąść za kierownicę. Głównym założeniem przeprowadzanych cyklicznie działań jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących „na podwójnym gazie”.

Nietrzeźwi kierowcy mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń drogowych. Ich nieodpowiedzialność jest niebezpieczna nie tylko dla nich, ale także innych, niewinnych osób poruszających się po drogach. Jazda w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości niesie za sobą wielkie ryzyko i naraża na konsekwencje prawne, ale także zdrowotne. W najgorszym wypadku może doprowadzić do utraty życia – zarówno kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas poniedziałkowych działań tyscy policjanci uniemożliwili dalszą jazdę dwóm kierowcom:

– o godzinie 05:56 w Tychach na ulicy Targiela zatrzymano do kontroli kierującego pojazdem marki Toyota. Badanie wskazało, że mężczyzna jest nietrzeźwy – wynik kontroli wykazał blisko 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu;

– o godzinie 07:01 w Tychach na ulicy Targiela policjanci skontrolowali kierującego pojazdem marki VW Golf. Po przeprowadzeniu badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynik wskazał blisko 1,3 promila alkoholu. Ponadto kierujący posiadał zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez Sąd Rejonowy w Tychach.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy, wieloletni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna, zapłata świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60 000 złotych oraz kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Natomiast za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu bądź środków działających podobnie do alkoholu, grozi grzywna nie niższa niż 2500 złotych, mogąca sięgać kwoty nawet 30000 złotych lub areszt do 30 dni, a także zakaz prowadzenia pojazdów oraz 15 punktów karnych.


Źródło : https://tychy.policja.gov.pl/