Podopieczni Dariusza Banasika rozpoczynają przygotowania do rundy rewanżowej.

 


Jeszcze trzy tygodnie temu rywalizowali na ligowych boiskach, a już w poniedziałek rozpoczną przygotowania do rundy rewanżowej. 8 stycznia po raz pierwszy w Nowym Roku podopieczni Dariusza Banasika spotkają się w szatni, a następnie o godzinie 12:30 na sztucznym boisku przy Stadionie Miejskim czekają na nich inauguracyjne zajęcia.

WOLNE TYLKO W TEORII

Zawodnicy po rozegraniu ostatniego meczu ze Stalą Rzeszów rozjechali się po różnych częściach kraju i wykorzystali ten czas przede wszystkim na odpoczynek. Przerwa od wysiłku była tylko w teorii, bo już po świętach Bożego Narodzenia podopieczni Dariusza Banasika rozpoczęli realizację rozpisek przygotowanych przez sztab szkoleniowy.

– Każdy z zawodników miał dostosowane rozpiski pod siebie. Cześć zawodników wyjechała na wakacje, a inni zostali w Polsce. Ciężko tak naprawdę określić jeden schemat ćwiczeń. Każdy z piłkarzy w tygodniu miał do zrealizowania trzy jednostki biegowe oraz dwie jednostki na siłowni. Dodatkowo przygotowaliśmy dla nich plany prewencyjne i mobilnościowe – mówi Mateusz Surowiec, trener przygotowania motorycznego GKS-u Tychy.

TRENER NA WIRTUALNYCH WAKACJACH

Niektórzy zawodnicy trenowali w klubie, inni z kolei wybrali bardziej egzotyczne miejsca. Piłkarze wicelidera Fortuna 1 Liga biegali m.in po Europie, Afryce czy Ameryce Południowej.

 Byliśmy w stanie sprawdzić w jakiej części świata jest dany zawodnik, bo codziennie wysyłali do mnie raporty. Dzięki nadajnikom GPS zawsze miałem kontrolę. Tak naprawdę mogłem przenieść się w każdy zakątek globu. Raz byłem w Europie, żeby następnie przetransportować się na inny kontynent. Czasami dostawałem nawet zdjęcia, dlatego mogłem trochę pozwiedzać i dzięki temu sam miałem wirtualne wakacje – zaznacza trener przygotowania motorycznego.

TRENOWALI INDYWIDUALNIE, ALE EFEKTY BĘDĄ WSPÓLNE

Realizacja rozpisek treningowych stanowi bardzo ważny element i jest fundamentem pod pracę w okresie przygotowawczym.

– Na pewno rozpiski pozwolą nam na to, żeby rozpocząć przygotowania z wyższego pułapu, bo zrobiliśmy już podbudowę i bazę pod pracę, którą wykonamy w okresie przygotowawczym. Na pewno pierwszy trening będzie wprowadzający, bo większość zawodników nie miała kontaktu z boiskiem. Pod uwagę należy również wziąć fakt, że znowu mamy przeskok z naturalnego boiska na sztuczne. W pierwszych dniach skupimy się również na testowaniu – dodaje Mateusz Surowiec.

KILKA SPRAWDZIANÓW FORMY

Po pełnym mikrocyklu treningowym podopieczni Dariusza Banasika rozegrają w Tychach sparing z Hutnikiem Kraków, który zaplanowany jest na 13 stycznia o godzinie 11:00 na sztucznym boisku przy Stadionie Miejskim. Kolejne dwa mecze kontrolne odbędą się 19 i 20 stycznia w Tychach. Rywalami „Trójkolorowych” będą GKS Katowice i GKS Jastrzębie. Następnie drużyna wyruszy do chorwackiej miejscowości Medulin, gdzie spędzi dziesięć dni w ramach obozu przygotowawczego.