Orszak Trzech Króli w Tychach.

 


W roku 2024 na tyskich ulicach kolejny raz pojawi się Orszak Trzech Króli nawiązujący do tradycji bożonarodzeniowych i kulturowego dziedzictwa. Do barwnego pochodu można dołączyć 6 stycznia o godzinie 12.45 w okolicy kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Tychach. Chętni będą mogli skorzystać z okolicznościowych peleryn i flag, nie zabraknie też koron i śpiewników.

Orszak Trzech Króli to coroczne wydarzenie gromadzące tłumy mieszkańców i gości z różnych stron. W tym roku uczestnicy orszaku zanurzą się w magiczny świat jasełek, podkreślając symboliczne znaczenie Narodzenia Pańskiego. Jezus leżący w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem jasło określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia, a jednocześnie pobudza do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi. Hasło przewodnie jest jednocześnie fragmentem XVII-wiecznej kolędy pt. Nowy rok bieży zapraszającej do oddania chwały Dzieciątku leżącemu w żłobie w otoczeniu wołu i osła, anieli i królów. W tej kolędzie zawiera się też cała idea Orszaku Trzech Króli, a słowa królowie jadą nz wielką gromadą oddają atmosferę i przebieg corocznych styczniowych pochodów ulicami miast.

Rozpoczynając pod kościołem św. Marii Magdaleny w Tychach, uczestnicy orszaku wyruszą w kolorowym korowodzie przez ulice Tychów, niosąc ze sobą symboliczne dary dla Dzieciątka Jezus. W trakcie przemarszu zaplanowano liczne scenki, odgrywane przez lokalne grupy teatralne. Kluczową ze scen będą odwiedziny Świętej Rodziny w stajence, a obecni będą świadkami momentu powitania nowonarodzonego Jezusa Chrystusa przez trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. W duchu wspólnoty i radości, orszak przeniesie się w czasie do biblijnej opowieści, ożywiając ją poprzez kreatywne kostiumy, kolorowe rekwizyty i pełne emocji wystąpienia uczestników. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału mieszkańców, zwłaszcza dzieci.

Orszak Trzech Króli w Tychach to nie tylko religijne wydarzenie, ale też okazja do integrowania społeczności, pielęgnowania tradycji i dzielenia się radością świąt Bożego Narodzenia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach organizatora – Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i Orszaku Trzech Króli w Tychach.

W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa.


Źródło : https://umtychy.pl/