Tyski Szpital Wojewódzki Megrez tymczasowo zawiesza działalność Oddziału Neurologii i Udarowego.

 


Z przykrością informujemy, że Szpital Megrez w Tychach zmuszony jest od dn. 12 grudnia 2023 r. tymczasowo zawiesić działalność Oddziału Neurologii i Udarowego.

Decyzja spowodowana jest ogólnopolskim problemem braku lekarzy, który dotyka wielu szpitali, w tym, aktualnie, Szpitala Megrez w Tychach. Szpital robił i robi wszystko, co w jego mocy, aby jak najszybciej znaleźć lekarzy niezbędnych do pracy w Oddziale: prowadzone są liczne rozmowy celem ściągnięcia kadry medycznej, publikowane są oferty pracy na wielu specjalistycznych i medycznych portalach internetowych, w Śląskiej Izbie Lekarskiej, BIP czy na Facebooku.

Brak lekarzy specjalistów to poważny, systemowy problem. Świadczą o tym oficjalne dane: według Centralnego Rejestru Lekarzy RP, w Polsce jest zaledwie 4557 czynnie pracujących lekarzy-neurologów. Oznacza to, że na 1 neurologa przypada ok. 6800 dorosłych Pacjentów, a średni czas oczekiwania na udzielenie świadczeń neurologicznych w poradni to nawet 145 dni (dane portalu Świat Przychodni z dn. 8.12.2023 r.).

Jednocześnie, placówka ma świadomość, że biorąc pod uwagę przywołane dane, pozyskanie wymaganej kadry medycznej do pracy w Oddziale Neurologii i Udarowym, może spowodować podobny problem kadrowy w innym szpitalu.

Informujemy, że pacjenci będą kierowani do okolicznych szpitali, w tym zwłaszcza do tych, z którymi Szpital Megrez zawarł porozumienia na czas zawieszenia oddziałów. Pacjenci wymagający opieki neurologicznej będą mieli ją zapewnioną w Szpitalu Joannitas w Pszczynie, a Pacjentom wymagającym opieki po udarach, zostanie ona zapewniona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu.

O zawieszeniu oddziału zostały poinformowane okoliczne szpitale, pogotowie ratunkowe oraz przychodnie specjalistyczne i poradnie POZ.Źródło : https://szpitalmegrez.pl/