Tyska Brama Słońca znalazła się na oficjalnych kartach Polskiego Związku Skata.

 


Tyska Brama Słońca – postmodernistyczna ikona Tychów znalazła się na oficjalnych kartach Polskiego Związku Skata. Talia do skata składa się z 32 kart w czterech kolorach i ośmiu wartościach, w której na jednej karcie wyróżniono tyski budynek. Karta tyska, to szczęśliwa „7” karo z autorskim projektem, przedstawiającym wizerunek budynku „Brama Słońca” i z napisem TYCHY.

Skat jest tradycyjną grą karcianą pochodzącą z Niemiec. W Polsce największą popularnością cieszy się na Górnym Śląsku, gdzie potocznie nazywana jest również „śląskim brydżem”. To jedna z ulubionych gier górników.

Także w Tychach skat cieszy się dużą popularnością.

– Tyski Związek Skata Sportowego, który zrzesza w Tychach sześć klubów skata i należy do Polskiego Związku Skata – mówi Krzysztof Kołodziejczyk, prezes Polskiego Związku Skata.

Karty, które obowiązywały do tej pory, używane od 1956 roku, zostały zastąpione nowym projektem. Oprócz Tychów na nowych kartach znalazły się charakterystyczne miejsca i obiekty takich miast jak: Katowice, Lędziny, Chorzów, Pszczyna, Opole, Złotów, Rybnik, Miasteczko Śląskie, Lyski, Żory, Zabrze, Gierałtowice i Słupsk.

Tyscy gracze mieli okazję wypróbować karty podczas XX Turnieju o Puchar Miasta Tychy, w październiku. Na krajowym poziomie, część talii była testowana podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w Złotowie, we wrześniu tego roku.

Do oficjalnego użytku, jako jedyne obowiązujące karty w Polskim Związku Skata, wejdą w styczniu 2024 roku.


Źródło : https://umtychy.pl/