Koncerty Magdaleńskie – Adam Załęski w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach.

 


Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Tychach – 10.12.2023 r., godz. 17.00

Wstęp wolny.

Ostatni w tym roku Koncert Magdaleński w kościele pw. św. Marii Magdaleny odbędzie się
w niedzielę 10 grudnia 2023 roku o 17.00. W adwentowy nastrój wprowadzi zebranych organista Adam Załęski. Wstęp wolny.

W pierwszą niedzielę adwentu można będzie wysłuchać ciekawego koncertu organowego, będącego ostatnim w tegorocznym cyklu Koncertów Magdaleńskich odbywających się w kościele pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Tychach. O godzinie 17.00, po popołudniowej mszy świętej, w okres przedświątecznego oczekiwania wprowadzi zebranych organista Adam Załęski. Dobór repertuaru koncertu nie jest przypadkowy – wybrzmi kantata kościelna Nun komm, der Heiden Heiland, utwór, który jest ważnym punktem odniesienia w historii muzyki sakralnej. Jego historia sięga średniowiecza – pierwotną melodię napisał Marin Luter na podstawie łacińskiego hymnu Veni redemptor gentium (Przybądź zbawco ludzi), którego autorstwo przypisuje się biskupowi Ambrożemu z Mediolanu. Jest to ciekawy przykład tego, w jaki sposób adaptowano gregoriańskie melodie. Głównym celem reformacji jeśli chodzi o pieśni było to, aby mogli je śpiewać wszyscy wierni, a nie jak dotychczas jedynie wykształceni w tym kierunku mnisi. Dlatego teksty hymnów były tłumaczone na język niemiecki, zaś melodie-upraszczane. I choć wiele mówi się o pochodzeniu utworu, do czasów współczesnych Nun komm, der Heiden Heiland stanowi tytuł wielu różnych kompozycji muzycznych, najbardziej znaną z nich jest kantata autorstwa J.S. Bacha, która właśnie wybrzmi podczas koncertu
w Tychach. Bach miał zdolność przekształcania i rozwijania wcześniejszych kompozycji, nadając im nowe znaczenie i głębokość.

Kantata zagrana przez Adama Załęskiego składać się będzie z kilku części bachowskiej melodii. Całość składa się z następujących elementów:

  • Chorus: Nun komm, der Heiden Heiland (Teraz przyjdź, Zbawicielu narodów)
  • Recitativo (sopran): Der Heiland ist gekommen (Zbawiciel przyszedł)
  • Aria (sopran): Komm, Jesu, komm zu deiner Kirche (Przyjdź, Jezu, przyjdź do swojego Kościoła)
  • Recitativo (bass): Siehe, ich stehe vor der Tür und klopfe an (Oto stoję przed drzwiami
    i kołaczę)
  • Aria (bass): Öffne dich, mein ganzes Herze (Otwórz się, moje całe serce)
  • Recitativo (tenor): Wann kommst du, mein Heil? (Kiedy przyjdziesz, mój Zbawicielu?)
  • Choral: Amen, amen! Komm, du schöne Freudenkrone! (Amen, amen! Przyjdź, piękna korono radości!)

Komponowanie utworów na okres adwentu było częstą praktyką w muzyce sakralnej. Warto poznać Nun komm, der Heiden Heiland – melodia stała się podstawą wielu adwentowych utworów muzycznych, czy organowych preludiów chorałowych opartych na tej pieśni. Najpopularniejsza jej interpretacja, ta autorstwa J.S. Bacha wywarła duży wpływ na kształt dzisiejszej muzyki kościelnej tego czasu w ciągu roku liturgicznego.

O artyście:

Adam Załęski – studiował w klasie organów prof. J. Grubicha na Akademii Muzycznej w Krakowie, a następnie kontynuował naukę w Hochschule für Musik u prof. M. Haselbocka w Lubece oraz w Hochschule für Musik und Theater  u prof. W. Zerera w Hamburgu. Zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu. Pracownik Instytutu Muzykologii KUL. Jest kantorem kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy w Lublinie i dyrygentem chóru Parafii Ewangelicko-Augsburskiej.