49. Tyskie Spotkania Teatralne – Barbie i Pinok. Bajka dla dorosłych.

 


„Pinok i Barbie” to wzruszająca opowieść o przygodach dziecięcych zabawek wysłanych do krajów Trzeciego Świata, na ziemie zdewastowane nieustającymi konfliktami zbrojnymi z udziałem dzieci.

Spektakl teatralny na podstawie niewystawianej dotąd w Polsce sztuki Jean-Claude’a Grumberga „Pinok i Barbie (tam, gdzie dzieci nie mają nic)”. Autor znany jest szerszej publiczności ze scenariuszy filmowych takich jak „Żądza bankiera” (2012), „Mała apokalipsa” (1993) czy „Pociąg do wolności” (1995). W sztuce Grumberga przyglądamy się światu, w którym nie ma ojców, bo mężczyźni są prezydentami lub żołnierzami; zawsze z dala od domu. Jedzenie zastępuje dialog, radio zagłusza ciszę. Puste rytuały wypełniają czas. To świat, w którym „mieć” jest sensem i celem. W tym miejscu smutku i samotności, jedyną radością są zabawki, ale z nimi także trzeba się rozstać.

Spektakl opowiada o kruchości ładu w jakim żyjemy, z empatią ukazując problemy, o których media przeważnie milczą, a społeczeństwa chcą zapomnieć. Konwencja bajki, pozwala zmierzyć się z tematyką wojny, śmierci, głodu, okrucieństwa, pragnienia ucieczki, tęsknoty za wolnością, w sposób wyrafinowany i nie dający jednoznacznych odpowiedzi.

Projekt nagrodzony w konkursie Teatrogranty 2020 przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek.

Autor: Jean-Claude Grumberg

Tłumaczenie: Kazimierz Skorupski
Reżyseria: Hubert Bronicki
Scenografia: Bartosz Socha
Muzyka: FURTEK, Tomasz Lenský, Szymon Kolorz
Wsparcie: Maciej Dziaczko
Obsada: Ewa Kubiak, Bartosz Socha


Źródło : https://kultura.tychy.pl/