Trwa nabór zgłoszeń w ogólnopolskim Konkursie Chórów Tyskich Wieczorów Kolędowych.

 


Kolędowanie to od wieków istotny element polskiej tradycji, łączący pokolenia i umacniający więzi międzyludzkie. Tyskie Wieczory Kolędowe od ponad 30 lat promują muzykę kolędową jako dziedzictwo kulturowe, ale także podkreślają jej ogromną wartość społeczną. Dlatego organizatorzy festiwalu, Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zapraszają do udziału
w konkursie chórów – zgłoszenia w formie on-line przyjmowane są do 11 grudnia, a etap przesłuchań i koncert laureatów odbędzie się 20 stycznia 2024 r. Pula nagród wynosi 15 tysięcy złotych, przewidziano też nagrody dodatkowe.

W bieżącej edycji festiwalu trwającej od 14 do 20 stycznia 2024 roku, podczas wieczornych koncertów, kolędy i pastorałki usłyszymy w interpretacji między innymi Stanisława Soyki, Józefa i Elżbiety Skrzeków czy zespołu Chwila Nieuwagi, ale też w typowo świątecznym chóralnym wydaniu. Tychy gościć będą Chór Mieszany Risonanza Continua – laureata konkursu chórów minionej edycji kolędowego święta. Chcąc kontynuować tradycję kolędowania w jego najpiękniejszym wydaniu oraz stwarzać przestrzeń do integracji środowisk śpiewaczych, organizatorzy zapraszają do przesyłania zgłoszeń w 33. edycji konkursu chórów Tyskich Wieczorów Kolędowych.

To nie tylko konkurs, to święto muzyki przypadające w tym szczególnym okresie roku, kiedy każdy z chórów tworzy wyjątkową atmosferę radości i jedności. To także możliwość dzielenia się emocjami i uśmiechem z publicznością, a nie jedynie występ na scenie podczas przesłuchań czy uroczystego Koncertu finałowego. Dzięki świątecznej oprawie kościoła, w którym mają możliwość zaprezentować się co roku zwycięskie chóru są to momenty, które zapadają w pamięć i pozostawiają piękne wspomnienia na długi czas. To sprawia, że od ponad trzydziestu lat gościmy chóry z całej Polski po to, by wspólnie kolędować – mówi Magdalena Borucka
z Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, organizatora festiwalu.

Chóry mogą przesyłać zgłoszenia do 11 grudnia 2023 roku drogą elektroniczną, załączając kartę zgłoszenia oraz link do nagrania występu. Do etapu przesłuchań na żywo w Tychach (te odbędą się 20 stycznia 2024 roku od godziny 9.00) zostanie zaproszonych sześć spośród zgłoszonych chórów. Zgłoszenia oceniać będzie komisja konkursowa w składzie:

  • prof. dr hab. Antoni Reginek – muzykolog, konsultor komisji episkopatu Polski ds. muzyki sakralnej, członek Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych – przewodniczący jury,
  • dr hab. Henryk Jan Botor – kompozytor, organista, wykładowca Akademii Muzycznej
    w Krakowie, dyrektor artystyczny Tyskich Wieczorów Kolędowych,
  • Tadeusz Piszek – śpiewak, wykładowca Akademii Muzycznej w Katowicach,
  • zw. dr hab. Jan Ballarin – śpiewak operowy, pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Muzycznej w Katowicach,
  • mgr Tomasz Giedwiłło – dyrygent, muzyk, nauczyciel, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach,
  • dr Dominika Kawiorska – dyrygent w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu, teoretyk muzyki, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach.

Konkurs skierowany jest do chórów męskich, żeńskich, dziecięcych i mieszanych z całej Polski, do grup formalnych i nieformalnych, niezależnie od ich doświadczenia artystycznego
i scenicznego, bez ograniczenia wiekowego. Pula nagród w Konkursie wynosi 15.000 złotych,
a prócz nich występ w Koncercie Laureatów podczas finału Festiwalu. Wybrany chór zostanie także wyróżniony możliwością zagrania koncertu podczas kolejnej edycji Tyskich Wieczorów Kolędowych w roku 2025.

HARMONOGRAM KONKURSU
1. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 11 grudnia 2023 r.
2. Wyniki pierwszego etapu konkursu: do 20 grudnia 2023 r.
3. Drugi etap konkursu – przesłuchania na żywo: 20 stycznia 2024 r. od godz. 9:00
w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach (al. Niepodległości 53, 43-100 Tychy).
4. Występ nagrodzonych chórów na Koncercie Finałowym: 20 stycznia 2024 r.
godz. 15:30.

Karta zgłoszeniowa i regulamin:

https://bit.ly/KonkursChórówTWK2024

Występ zwycięskich chórów na koncercie finałowym (20 stycznia 2024 r., godz. 15.30) podsumuje trwające siedem dni Tyskie Wieczory Kolędowe. Świętowanie zakończy uroczyste wręczenie nagród i misterium Gloria in excelsis Deo z aranżacjami kolęd autorstwa Henryka Jana Botora i recytacjami w matce tyskich kościołów, kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Tychach.

Wspólne kolędowanie to chwile, w których ludzie łączą się wokół muzyki, by świętować, dzielić się ciepłem i radością. Niech ten czas stanie się źródłem inspiracji do udziału w konkursie chórów XXXIII Tyskich Wieczorach Kolędowych.

Partnerem konkursu chórów Tyskich Wieczorów Kolędowych jest portal chórtownia.pl