Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2023 w Tychach.

 


11 listopada obchodzić będziemy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbywać będą się tego dnia od godziny 10.30.

Po mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pod wezwaniem świętego Krzysztofa w Tychach świętujący niepodległość przejdą ulicami miasta w stronę Pomnika Niepodległości, gdzie o 12.00 odśpiewany będzie Mazurek Dąbrowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu. Tutaj odbędą się oficjalne uroczystości, złożenie kwiatów i śpiewanie pieśni patriotycznych, można też będzie przenieść się w czasie dzięki obecności rekonstruktorów ze stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer.

Również przy Pomniku Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie uczczona będzie rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 17.00 zapraszamy na koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyrekcją Dominiki Kawiorskiej, który w cyklu koncertów Wielka klasyka w tyskich kościołach zaprasza na koncert Sacrum w rytmie latino i negro spirituals w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Tychach.

Organizator – Miejskie Centrum Kultury w Tychach, zachęca do udziału w obchodach niepodległościowychwspólnego świętowania i wywieszenia flag państwowych oraz przybycia na uroczystości z akcentami patriotycznymi, których także nie zabraknie podczas Narodowego Święta Niepodległości w Tychach.

Program obchodów Narodowego Święta Niepodległości 2023 w Tychach

  • 9.00 Wciągnięcie flagi Polski na nowy masz flagowy na Placu Konstytucji w Tychach.
  • 10.30 Msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Krzysztofa w Tychach (ul. kard. S. Wyszyńskiego 1).
  • 11.30 Przemarsz wraz z Orkiestrą Dętą KWK Piast sprzed kościoła w kierunku Pomnika Niepodległości.
  • 12.00 Uroczystość oficjalna przy Pomniku Niepodległości obok Urzędu Miasta w Tychach (al. Niepodległości 49).
  • 12.30 Prezentacja edukacyjno-historyczna Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznych Piechota Heer z Wodzisławia Śląskiego (al. Niepodległości 49).
  • 14.00 Złożenie kwiatów przy Pomniku Powstańców Śląskich w Tychach Czułowie (ul. Katowicka).
  • 17.00 Wielka klasyka w tyskich kościołach: Sacrum w rytmie latino i negro spirituals – koncert Tyskiego Chóru Mieszanego Presto Cantabile pod dyr. Dominiki Kawiorskiej realizowany w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Tychach (ul. k. K. Damrota 62).

Wydarzeniu towarzyszy Wojewódzki Konkurs Pieśni Patriotycznej i Historycznej Nad nami Orzeł Biały dla dzieci i młodzieży, którego zwieńczeniem będzie uroczysty koncert finałowy w dniu 30 listopada 2023 r. o godz. 15.00 w sali koncertowej w Mediatece.


Źródło : https://umtychy.pl/