Listopad i grudzień 2023 z AUKSO.

 


Listopad i grudzień z AUKSO w tyskiej Mediatece.
Bilety dostępne na Ticketmaster Polska.

AUKSO MODERN: AUKSO x VOŁOSI  –  Mediateka, 11 listopad 2023 r., godz. 19.00

„Raz wysłuchasz ich nowej płyty i będziesz wiedział, że żyjesz”, „Ich zniewalająca energią gra przekracza muzyczne i geograficzne granice”, „Wspaniała mieszanka folku i klasyki, napędzana niezaprzeczalnym talentem do improwizacji” – to raptem niewielka próbka opinii światowej prasy o Vołosach, którzy sypią iskry spod smyczków, karkołomnie łącząc słowiańską melancholię z żywiołowością. Zjeździli już cały świat, dając ponad 850 koncertów, ale ten w Tychach będzie wyjątkowy, bo zagrany w składzie poszerzonym o orkiestrę AUKSO pod batutą Marka Mosia. Usłyszymy przede wszystkim materiał z najnowszego albumu kwintetu, zatytułowanego „200 Weeks Ago”, nagranego w studiu wybudowanym w opuszczonym dworze, w sercu polskich gór. Muzyka Vołosów nie brzmi jednak jak wywoływanie duchów, to nie grupa rekonstrukcyjna – mają własny, współczesny, eklektyczny styl, oparty na dialogu pomiędzy jazzem, rockiem, muzyką tradycyjną i filmową.

AUKSO4KIDS – GŁOS III  –  Mediateka, 25 listopad 2023 r., godz. 11.00

Czy wiecie, co to jest skala? Pewnie słyszeliście o niej na lekcjach matematyki i geografii. Tym razem opowiemy wam o skali głosu i sprawdzimy, czy chodzi o to samo. Porozmawiamy o rejestrach i rodzajach głosu. Będziemy śpiewać i sprawdzać, gdzie „czujemy” nasz głos. W gardle? W głowie? W sercu? W brzuchu? A może wszędzie na raz? Zwrócimy też uwagę na to, jak i czym oddychamy. Pewnie wydaje się wam, że to proste: wdech, wydech… Przekonamy się? Poznamy osoby, które z głosem potrafią zrobić wszystko! Być może nawet czasami milczą.

AUKSO MODERN: AUKSO x MŁYNARSKI/MASECKI  – Mediateka, 2 grudnia 2023 r., godz. 19.00

Kto by pomyślał, że Polska była jazzową potęgą na długo przed Komedą, Namysłowskim i Stańką? Kluby tętniły życiem, płyty rozchodziły się jak świeże bułeczki, a filmowcy marzyli o tym, by ich produkcje uświetniały jazzowe hity. Jan Emil Młynarski, z natury perkusista, ale w tym projekcie fantastyczny, charakterny śpiewak oraz Marcin Masecki, pianista totalny, wpadli na historyczno-sensacyjny trop i odkrywają dla nas skarby z repertuarów przedwojennych big-bandów. Szlifują te klejnoty, by zalśniły nowym blaskiem, ale nie wymyślają ich na nowo, starają się być blisko oryginałów, których nie trzeba poprawiać. Jazz Band Młynarski-Masecki powraca do Mediateki z piosenkami ze swojego drugiego albumu, zatytułowanego „Płyta z zadrą w sercu” – to wzruszające tanga i porywające fokstroty, przy których bawiła się śmietanka towarzyska przedwojennej Warszawy. Trudno będzie usiedzieć w miejscu, gdy zabrzmią „Yo-Yo”, „Abram, ja ci zagram!” czy „Miss Mary” rozpisane na kilkunastoosobowy skład, w którym znajdą się również muzycy AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy.

AUKSO4KIDS – GŁOS IV  –  Mediateka, 16 grudnia 2023 r., godz. 11.00

Elvis Presley powiedział kiedyś mniej więcej tak: Jeśli boisz się o czymś mówić, śpiewaj! Zgadzam się z nim w stu procentach. Śpiewanie dodaje odwagi i siły. Pozwala nam wyrazić się pełniej. To co trudno nam wyszeptać bliskiej osobie do ucha, potrafimy głośno wykrzyczeć do setek obcych ludzi stojąc na scenie. Udźwiękowione, wyśpiewane teksty potrafią powiedzieć dużo więcej niż same wypowiedziane wyrazy czy zdania. Śpiewa się o tym, że piosenka jest dobra na wszystko i że śpiewać każdy może, dlatego posłuchamy mądrych ludzi i zaśpiewamy!