Wernisaż wystawy „Siudmak. Kosmogonie” w Tichauer Art Gallery.

 


„Siudmak. Kosmogonie” to kolejna odsłona polskiej sztuki współczesnej w Tichauer Art Gallery.

Około dziewięćdziesięciu prac Wojciecha Siudmaka, które zaprezentujemy, pozwoli przekonać się o najwyższej klasie warsztatu i doświadczyć bezkresu wyobraźni artysty i inspirujących go treści.  Dotyka on wielu tematów, które wibrują na poziomie śmiałych odniesień do historii sztuki wielkich mistrzów, filozofii, literatury oraz nauki, jednocześnie przekazuje widzowi zaskakujące i nieoczywiste sploty myślowe. Dewiza artysty głosi: „Tylko marzenie może przekroczyć niepokonalne bariery”.

W twórczości Wojciecha Siudmaka odnajdujemy echa mistrzów: Giovanniego Berniniego, Giovanniego Batisty Tiepola, Hieronima Boscha, Giuseppe Arcimbolda, czy Michała Anioła. Wyczuwa się w nich także fascynację sztuką XIX wieku, na przykład obrazami Williama Blake’a, Jeana Ingresa, Arnolda Böcklina oraz surrealistów. Twórca podkreśla brak identyfikowania się z jakimkolwiek nurtem czy grupą. Jest bardzo niezależny i nade wszystko ceni wolność. Podąża śladem matematycznych reguł harmonii kosmicznej i poglądów wielkich myślicieli, niejednokrotnie odnosząc się do dziedzictwa Antyku. 

Wiele słynnych osobistości świata sztuki wyraziło podziw dla jego prac: Federico Fellini, Jean-Jacques Annaud, Paul Guth, Jacques Goimard, Jean-Claude Dunyach, Francis Lai, Guy Beart, Kim Stanley Robinson i inni. Sam George Lucas opisał własne spostrzeżenia na temat dzieł Wojciecha Siudmaka: „Jego cudowna sztuka rysunku oraz  wyczucie światła i cienia nadają jego wizjom wielką głębię i rozszerzają bogaty wachlarz kolorów i materii. W dziełach jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania”.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, który odbędzie się 20 października 2023 r. o godzinie 18.00 w Tichauer Art Gallery. Wystawa potrwa do 3 marca 2024 r. Po jej zakończeniu planowane jest udostępnienie zwiedzającym ekspozycji stałej z wybranych dzieł artysty.

Hanna Skrzypiec
Tichauer Art Gallery

 Źródło : https://kultura.tychy.pl/