XVI Tyskie Dni Literatury.

 


Ziemowit Szczerek, Magda Umer, Cezary Harasimowicz, Jolanta Fajkowska, Grzegorz Kasdepke – to tylko niektórzy goście, którzy spotkają się z publicznością w tyskiej Mediatece w dniach 16–23 października.

Na Tyskie Dni Literatury zaprasza jak zwykle Miejska Biblioteka Publiczna. Podobnie jak przy poprzednich edycjach wszystkie wydarzenia odbywać się będą w Mediatece, przy al. Piłsudskiego 12. W godzinach przedpołudniowych (9.00) będą to zazwyczaj spotkania z autorami tworzącymi dla dzieci i młodzieży. Wśród nich mamy takie nazwiska, jak Agata Romaniuk, Małgorzata Berwid (scenarzystka, autorka programów telewizyjnych dla dzieci, w tym Ciuchci i Molików książkowych), Elżbieta Stępień czy Grzegorz Kasdepke. W cyklu porannych spotkań pojawi się też Cezary Harasimowicz – scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz.

Popołudniami (o godz. 18.00) biblioteka zaprasza starszą publiczność. Gośćmi tegorocznych Tyskich Dni Literatury będą uznani pisarze, dziennikarze, publicyści, aktorzy i reżyserzy. Wśród nich: Magdalena Popławska (aktorka, która pojawiła się w filmach i serialach takich, jak: Lęk wysokościWatahaOsieckaAtak panikiHiszpankaEkipa i Diagnoza), Jakub Małecki (autor m.in. bestsellerowego DygotuRdzy oraz Śladów nominowanych do Nagrody Literackiej Nike), Magda Umer (wybitna postać polskiej kultury, aktorka, scenarzystka i reżyserka), Jolanta Fajkowska (dziennikarka, prezenterka, historyk sztuki), Ziemowit Szczerek (pisarz, dziennikarz, reporter) czy Konrad Imiela (dyrektor artystyczny Teatru Capitol we Wrocławiu, aktor teatralny i filmowy, kompozytor, autor tekstów piosenek, reżyser teatralny).

Warto dodać, że pierwsze Tyskie Dni Literatury odbyły się dokładnie 30 lat temu, w 1993 roku. Przez te 30 lat gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej były tak znakomite postacie związane z językiem polskim i polską literaturą, jak Jan Miodek, Małgorzata Musierowicz, ks. Jan Twardowski, Olga Tokarczuk, a także Katarzyna Bonda, Agata Passent, Sylwia Chutnik i wielu innych autorów.Źródło : https://kultura.tychy.pl/