30 nowych mieszkań tyskiego TBS-u przy Oświęcimskiej 256.

 


Wczoraj (5 października) przy ul. Oświęcimskiej 256 oficjalnie oddano do użytku 30 nowych mieszkań. Inwestycja związana z przebudową i rozbudową starej szkoły podstawowej w Urbanowicach prowadzona przez Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego została dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Koszt zadania to niemal 10,5 mln zł.

Gmach wpisany jest do miejskiej ewidencji zabytków i jego adaptacja na lokale mieszkalne była uzgodniona z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Budynek wymagał generalnego remontu, wcześniej przez wiele lat funkcjonował jako szkoła dla uczniów Urbanowic.

– Szkoła została wybudowana w czasach pruskich, w I połowie XIX wieku. Budynek wymagał generalnego remontu – trzeba było wymienić w nim nawet stropy. Co ciekawe w szkole zachowała się jedna zabytkowa ławka – uwzględniliśmy ją w aranżacji obiektu. Na pierwszym piętrze obok tego szkolnego zabytku przedstawiono historię wyremontowanego budynku – mówi Daria Szczepańska, prezes Tyskiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Uczniowie szkoły w 2016 r. przenieśli się do nowej placówki, czyli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4. Od tego czasu budynek stał pusty. Działki, na których stała szkoła były własnością gminy Tychy, w kwietniu 2019 roku zostały przekazane spółce TTBS razem z budynkiem starej szkoły, by można było rozpocząć prace nad jego adaptacją do nowej, mieszkaniowej funkcji.

Obiekt został wyremontowany i rozbudowany. Powstało 30 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni ok. 1.700 m2 oraz lokal usługowy o powierzchni 100 m2 (z przeznaczeniem na przychodnię).

W mieszkaniach zamieszkają rodziny, które złożyły w urzędzie miasta wniosek o przydział lokalu.

– Mieszkanie jest największym dobrem dla każdej rodziny. To jeden z podstawowych elementów dających w życiu stabilizację i samodzielność. Dlatego miasto konsekwentnie realizuje projekty zwiększające zasoby mieszkaniowe w Tychach. Dziś oddajemy mieszkania przy ul. Oświęcimskiej, a równolegle trwają już prace przy budowie budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Spacerowej – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Inwestycję realizowała firma P.B. Dombud S.A. w formule „projektuj-buduj”. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wyniosło 8 mln zł.


Źródło : https://umtychy.pl/