Tichauer Art Gallery. Poznaj artystyczne serce Tychów.

 


Malarstwo, grafika, fotografia, rzeźba, multimedia i styl życia– wszystko ujęte w wystawy stałe i czasowe, wernisaże oraz konferencje. Tichauer Art Gallery to ponad 2 tysiące metrów kwadratowych przeznaczonych na prezentację szeroko pojętej sztuki współczesnej. Zlokalizowana w zabytkowym budynku browaru, z powodzeniem pretenduje do miana artystycznego serca Tychów!

Tichauer Art Gallery znajduje się w klimatycznym i oryginalnym budynku – dawnej Warzelni oraz Leżakowni Browaru Obywatelskiego. Budynek powstał w 1897 roku i był częścią kompleksu produkcyjnego dawnego Browaru. Historia tego miejsca to historia wielu zwrotów akcji, niezwykłych wydarzeń i przede wszystkim ogromnej determinacji, która pozwala dzisiaj cieszyć się jednym z najpiękniejszych postindustrialnych obiektów w Europie.

Tichauer. Przemysłowa historia i współczesne marzenia

Po przekształceniach ustrojowych trafiły one pod zarząd jednoosobowej spółki Skarbu Państwa Browary Tyskie Górny Śląsk S.A. Pięć lat później, mimo kolejnych modernizacji, w Browarze Obywatelskim przestano produkować piwo. Kompleks zabudowań trafił w ręce prywatnego inwestora, Mokwa Group, ale jego przestrzenie stopniowo miały wkrótce znów służyć mieszkańcom Tychów. Z tą myślą, 26 września 2020 roku, powstała Tichauer Art Gallery.

W Browarze Obywatelskim spotykają się tradycyjne śląskie wartości i nowoczesne, europejskie myślenie o funkcji postindustrialnych zabudowań. Dzięki rewitalizacji jego obiektów stał się on Browarem Kultury, w którym marka Tichauer działa na rzecz szeroko pojętej kultury i jej dziedzictwa. Realizujemy śmiałe projekty wystawiennicze, a do ich realizacji zapraszamy partnerów z polskiego rynku sztuki. Dzięki temu Tichauer Art Gallery stanowi miejsce współpracy, przyjaznego dla naszych odwiedzających oraz innych współpracujących z nami podmiotów. – mówi Dagmara Giej-Rusnak, kierownik galerii. I jak przekonuje, miejsce nie tylko otwiera swoje drzwi dla artystów oraz promotorów, mecenasów i miłośników sztuki.

Tichauer Art Gallery. “Miejsce spotkań i twórczej wymiany myśli”

Tak jak w czasach, w których tutejszych interesów doglądał osobiście sam książę pszczyński von Pless, a życie kulturalno–społeczne Tychów i całego Śląska rozkwitało, Tichauer Art Gallery jest teraz miejscem spotkań i twórczej wymiany myśli w kontekście sztuki w najlepszym znaczeniu tego słowa. Wszystkie nasze działania mają sprzyjać budowie miejsca przyjaznego dla środowisk twórczych i ich odbiorców. Mamy nadzieję, że kolejne podejmowane przez nas wyzwania będą służyły zwiększeniu atrakcyjności tego pięknego i unikatowego miejsca na mapie Polski – dodaje Dagmara Giej-Rusnak Kierownik i Kurator Tichauer Art Gallery, zapraszając do wszystkich odwiedzających.

Kolejne wydarzenie po trwającej do 24 września wystawie „Polskie lato. Duda Gracz u Tichauera”, to dostępna od 14 października wystawa „Siudmak. Kosmogonie”. Wernisaż dnia 20 października 2023 uświetni swą obecnością artysta, Wojciech Siudmak. Ostatnie dni w Tichauer Art Gallery, do dnia 01 października, można podziwiać wystawę „W kręgu Dudy-Gracza. Plener z Mistrzem”, skupiającą dzieła 24 artystów – przyjaciół i uczniów znakomitego polskiego artysty sztuki współczesnej Jerzego Dudy-Gracza. Wybitne osobowości ją tworzące łączy wydarzenie pleneru malarskiego i zawiązanych przy jego okazji trwałych przyjaźni. Profesor Jerzy Duda-Gracz od 1987 roku brał udział w plenerach organizowanych między innymi w  Mikołowie, Kamionie, Szczyrku, Łagowie, Brzegach.. Wcześniej organizował plenery studenckie, z czasem przekazując rolę komisarza zaprzyjaźnionym artystą. Szczególną rolę związaną z działalnością na tym polu odegrały biorące udział w wystawie artystki Alina Sibera (komisarz pleneru w Kamionie) oraz prof. Renata Bonczar (wieloletnia komisarz plenerów w Mikołowie i Szczyrku). Historia, która wiąże się z tymi wydarzeniami stanowi spoiwo grupy twórców. Wybrzmiewa ona głosem samych artystów, którzy wypowiadają się w zrealizowanym na rzecz wystawy filmie zawierającym wspomnienia i refleksje uczestników wystawy na temat roli Mistrza Dudy-Gracza i pleneru w ich życiu osobistym i na drodze twórczej. Współorganizatorem wydarzenia jest Bator Art Gallery ze Szczyrku. Polecamy także wystawę Natalii Kleszczewskiej „Muta- Pogłos”, Anny Czarnoty „Dziko” i ekspozycję prac Karoliny Skorek- dostępne na pierwszym piętrze galerii. Tichauer Restaurant prezentuje odwiedzającym twórczość szwajcarskiego artysty Roberto Abta.