20-lecie Śląskiej Grupy Bluesowej w Art Music Club.

 


Śląska Grupa Bluesowa to legendy sceny bluesowej i rockowej. W tym roku zespół obchodzi swoje 20-lecie rozpoczynając swoją jubileuszową trasę koncertową w „Dzień Bluesa” w Art Music Club.

Zespół wywodzi się z grupy Apogeum założonej w 1972 roku w składzie: Leszek Winder, Michał „Gier” Giercuszkiewicz, Jerzy „Kawa” Kawalec i Jan „Kyks” Skrzek. Muzycy pozostawali w bliskim przyjacielskim kontakcie i współpracowali ze sobą w różnych składach przez całe życie.
Po śmierci Jerzego Kawalca w 2003 roku zespół przyjął nazwę Śląska Grupa Bluesowa, która jest podtrzymywana mimo kolejnych odejść. Jan Skrzek (2015) i Michał Giercuszkiewicz (2020)

Zespół, uznawany za głównego przedstawiciela śląskiego bluesa, prezentuje unikalne brzmienie i sposób grania lat 70-tych. W składzie muzycy z olbrzymim dorobkiem artystycznym, wielokrotni laureaci muzycznych rankingów. Grupa podtrzymuje pamięć o śląskich bluesmanach z którymi muzycy przez wiele lat współpracowali. W roku 2023 zespół obchodzi 20 lat swojej działalności. Zapraszamy na pełen energii koncert gwiazd polskiego bluesa.

  • Leszek Winder (gitara) kompozytor, gitarzysta i lider legendarnej grupy Krzak. Od lat najlepsza gitara blues i rock w plebiscytach (GUITAR TOP, BLUES TOP i inne).
  • Agnieszka Łapka (wokalistka i plastyk). Przez wiele lat Agnieszka współpracowała z Janem Skrzekiem i Śląską Grupą Bluesową. Jest uznawana za czołową wokalistkę bluesową.
  • Krzysztof Głuch (pianista, kompozytor) Jest jednym z czołowych pianistów jazzowych i bluesowych. Nagrywał i koncertował z między innymi: Martyna Jakubowicz, Ireneusz Dudek, Dżem, Cree, Pick-up, Young Power, Free Dancing i inni.
  • Michał Kielak – harmonijka. Wirtuoz harmonijki ustnej. Wielokrotny laureat ankiet muzycznych. W roku bieżącym ponownie najlepsza harmonijka /BLUES TOP/.
  • Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary) Gitarzysta, multiinstrumentalista. Ściśle związany z czołówką śląskiego środowiska muzycznego.
  • Max Ziobro – perkusista, kompozytor. Niezwykle zdolny i doświadczony perkusista. W dorobku posiada współpracę w wieloma uznanymi zespołami i muzykami oraz liczne wydawnictwa płytowe.

Z zespołem blisko współpracuje grupa znakomitych muzyków tworząc Bluesową Rodzinę.