Ptasia Karczma – urządzenia do dystrybucji pokarmu dla ptaków w tyskich parkach.

 


Tyski Zakład Usług Komunalnych zamontował w parkach trzy urządzenia do dystrybucji pokarmu dla ptaków. Znajdują się one w parku Suble I i Suble II oraz w Parku Północnym.
Karma zawiera pożywną mieszankę ziaren i zbóż, takich jak owies, pszenicę, kukurydzę, słonecznik, proso, kardi, peluszkę czy dari. Oprócz zdrowego pożywienia dla ptaków na urządzeniu znajdują się informacje oraz ciekawostki na temat ptaków, a także jakie gatunki możemy spotkać i nakarmić.
Inicjatorkami akcji są Barbara Konieczna – Przewodnicząca Rady Miasta Tychy oraz Karolina Chemicz-Pałys – Radna Miasta Tychy „Zielone Tychy”
– W ubiegłych latach zdarzyło się w naszym mieście wiele sytuacje, w których nierozsądne dokarmianie ptaków przez człowieka chlebem doprowadziło do ich chorób, a nawet śmierci. Teraz dzięki specjalnej mieszance ptaki otrzymają odpowiedni i pełnowartościowy pokarm. Należy jednak pamiętać, aby karmę rozrzucać na brzegu, a nie do wody. Dzięki temu zapobiegnie zaburzeniom ekosystemu wodnego – zaznaczają tyskie radne.
Karmę można kupić za symboliczne 2 złote za pomocą obrotowego wrzutnika do monet. Uzbierana kwota przeznaczana będzie na uzupełnianie karmy oraz naprawę i serwis urządzenia.