To jest sztuka ! Demony, dziwacy i chłopski taniec. Pieter Bruegel Starszy.

 


Zapraszamy na spotkanie Pieterem Bruegel renesansowym malarzem pochodzenia niderlandzkiego, znanym z pejzaży inspirowanych codziennym życiem lokalnej ludności, poezją oraz motywami biblijnymi.

Chłopi, dziwacy, demony i śnieg.
Tajemnica i śmiech. I taniec. I my sami.
Bo maluje każdego z nas! Czy odnajdziesz się na jego obrazach? Sprawdź! Spotkanie ze znawcą ludzkich dusz – Pieterem Bruegelem Starszym i światem jego płócien.
Prowadzenie: Katarzyna Czapla-Durska

Pieter Bruegel urodził się najprawdopodobniej w 1525 roku w Broghel koło Bredy, zmarł 9 września 1569 w Brukseli. Bruegel starszy zaliczany jest do najpopularniejszych malarzy niderlandzkich. Uznawany jest za malarza doby renesansu. Bardzo często nazwano go artystą „chłopskim”, ponieważ jego dzieła w dużym stopniu dotyczyły tematyki życia wiejskiego. Jego syn Pieter Bruegel (młodszy), również został malarzem – określanym mianem Piekielnego, ze względu na częste wykorzystywanie motywu ognia lub piekła.

Pieter Bruegel starszy pierwsze nauki malarstwa pobierał w pracowni Pietera Coecka van Aelsta. Później uczył się również u Claude’a Doriziego w Mechelen. W kolejnych latach podróżował po Włoszech i Francji, aż ostatecznie zamieszkał w Brukseli. Ślub wziął w 1563 roku z Mayeken Cocke, która była córką nauczyciela malarstwa. Bruegel doczekał się dwóch synów. Obaj poszli w ślady ojca i zostali malarzami. Większe sukcesy w środowisku artystycznym odniósł Pieter Brueghel młodszy. Drugi z synów – Jan Brueghel otrzymał przydomek Aksamitny.

Obrazy Pietera Bruegela starszego przedstawiały najczęściej pejzaże, na których widać było postacie chłopów. Bruegel bardzo często malowały typowe sceny z życia mieszkańców wsi, jak wesela, uczty, biesiady. Inspiracje czerpał również z otaczającej go przyrody. W jego twórczości pojawiły się również prace związane z tematyką religijną. Styl Bruegela przypomniał obrazy Hieronima Boscha. Najbardziej znane jego dzieła można podziwiać w muzeum wiedeńskim.

Namalował mnóstwo różnych obrazów, zarówno na płótnie, jak i na desce. Na początku swojej kariery koncentrował się na tworzeniu rycin, później dopiero rozwinął umiejętności w kierunku malarstwa olejnego. Na szczególne uznane zasługują m.in.:

  • „Pejzaż z przypowieścią o siewcy”,
  • „Wieża Babel”,
  • „Wino w Dniu Świętego Marcina”,
  • „Spis ludności w Betlejem”, „Sianokosy”,
  • „Triumf śmierci”,
  •  „Upadek Ikara”
  •  „Wielkie ryby jedzą małe ryby” – grafika.


Źródło : https://kultura.tychy.pl/