Jutro rozpoczyna się nowy rok szkolny.

 


W poniedziałek dzieci oraz młodzież wrócą do szkół, w których oficjalnie rozpoczną nowy rok szkolny. Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze będą prowadzone od wtorku. W tyskich szkołach naukę rozpocznie blisko 15 tysięcy uczniów.

W tym roku rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się nietypowo, bo 4 września. Wynika to z rozporządzenia ministra edukacji. Jeśli pierwszy dzień szkoły wypada w piątek lub sobotę, rozpoczęcie jest przenoszone na najbliższy poniedziałek. Rok szkolny potrwa do 22 czerwca. Ferie zimowe w województwie śląskim zaplanowane są od 17 lutego do 2 marca 2024 roku. A jak nowy rok szkolny w Tychach wygląda w liczbach?

W Tychach naukę rozpocznie 14 822 uczniów (o ośmiu mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym). 9250 dzieci w szkołach podstawowych (w tym 1270 „pierwszaków”), 2557 to uczniowie liceów ogólnokształcących, a 2136 – techników oraz 679 – szkół branżowych. W szkole podstawowej specjalnej naukę podejmie 115 uczniów, w szkole branżowej specjalnej – 35 oraz w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy – 50 osób. Nowy rok przedszkolny rozpoczynają także „maluchy” z tyskich przedszkoli, których jest około 3070.

W trakcie naboru w Tychach uruchomionych zostało dodatkowych sześć oddziałów  w publicznych tyskich szkołach ponadpodstawowych, aby zapewnić miejsca chętnym kandydatom. W większości placówek klasy są wypełnione, pojawiają się jednak pojedyncze wolne miejsca.

Miejska inauguracja roku szkolnego odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 13 przy al. Niepodległości 108 o godzinie 9:00. W ceremonii udział weźmie Maciej Gramatyka – zastępca prezydenta ds. społecznych.


Źródło : https://umtychy.pl/