Rower metropolitalny w Tychach.

 


Metropolia stawia na wspólny system wypożyczania dwóch kołek. Właśnie wyłoniono wykonawcę projektu – spółkę Nextbike GZM, która jako jedyna złożyła ofertę w postępowaniu. 7 tysięcy rowerów i ponad 900 stacji wypożyczania w ponad 30 gminach w tym w Tychach.

– To będzie jedna z największych sieci miejskich wypożyczalni rowerów w Europie – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Cieszę się, że po trwającym ponad 3 lata postępowaniu, udało nam się je zakończyć. Jeszcze kilka miesięcy i na naszych ulicach pojawią się pierwsze rowery.

W pierwszej kolejności w pierwszym etapie obecnie działające stacje i rowery wykorzystywane przez użytkowników miałyby zostać zastąpione w całości przez nowe. Dlatego Katowice będą jednym z siedmiu miast, w których pojawią się w pierwszej kolejności. W I fazie (w ciągu 4 miesięcy od podpisania umowy) udostępnionych zostanie 1260 rowerów w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Tychach, Czeladzi i Siemianowicach Śląskich. To oznacza, że na początku w Katowicach będzie mniej rowerów niż obecnie. Aktualnie system City by Bike działający na podstawie umowy pomiędzy PKM Katowice a Nextbike to około 1000 rowerów i 125 stacji. Po wprowadzeniu tego metropolitalnego systemu będzie 700 rowerów i 100 stacji.

W II fazie, uruchomionej w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy, liczba rowerów wzrośnie do niemal 4800. Rowery pojawią się wówczas w kolejnych miastach: w Bytomiu, Rudzie Śląskiej, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Mysłowicach, Piekarach Śląskich i Świętochłowicach.

W ostatniej, trzeciej fazie wdrażania systemu liczba rowerów osiągnie docelowe 7 tysięcy. W ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy rowery pojawią się w pozostałych miastach i gminach, które przystąpiły do projektu: Będzinie, Bieruniu, Chełmie Śląskim, Gierałtowicach, Knurowie, Łaziskach Górnych, Mikołowie, Pyskowicach, Radzionkowie, Rudzińcu, Siewierzu, Sławkowie, Świerklańcu, Tarnowskich Górach, Wojkowicach, Wyrach i Zbrosławicach.

Wszystko wskazuje na to, że umowa zostanie podpisana we wrześniu, więc pierwsze rowery metropolii miałyby się pojawić na przełomie stycznia i lutego 2024 roku.