Szymon Hołownia spotkał się z mieszkańcami Tychów.

 


“O sprawiedliwej zielonej transformacji mówimy od mojej kampanii prezydenckiej. To ważne nie tylko ze względu na temperatury, ale i nasze rachunki. Dzisiaj nie można traktować Śląska i Ślązaków jak skansenu z epoki Gierka. My mamy odwagę powiedzieć, że ma być tak, jak być powinno w czasach, w których dzisiaj żyjemy” – mówił Szymon Hołownia na środowym spotkaniu otwartym z mieszkańcami Tychów.

Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni, odwiedził Tychy w woj. śląskim, gdzie spotkał się z mieszkańcami w ramach trasy Trzecia Droga: Spotkanie z Szymonem. Transformacja energetyczna, zmiany klimatu, rozdział państwa od Kościoła, rozwój Śląska oraz propozycje zmian podatkowych były głównymi tematami spotkania.

Szymon Hołownia zwrócił uwagę, że to na Śląsku może dokonywać się prawdziwa rewolucja technologiczna. “Dzisiaj Śląsk – odpowiednio i mądrze wsparty przez rząd, który mamy nadzieję stworzyć po wyborach z innymi ugrupowaniami demokratycznymi – powinien stać się wzorowym laboratorium, a później fabryką, w której produkuje się zieloną energię. Śląsk ma potencjał w ludziach. To oni są największym kapitałem tego miejsca, ich kreatywne umysły, techniczne wykształcenie. Na śląskich uczelniach mogłyby powstawać patenty w zakresie zielonej energii z polskiego słońca i polskiego wiatru. Magazynowanie energii jest największym wyzwaniem tego systemu” – mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia stwierdził, że należy podjąć szereg działań zmierzających ku transformacji energetycznej. “Trzeba uwolnić wiatr na lądzie, trzeba znieść haracze, którymi obłożeni są prosumenci produkujący prąd ze słońca, trzeba wesprzeć budowę biogazowni na obszarach wiejskich. Pieniądze m. in. z handlu emisjami powinny być przeznaczane na remonty sieci elektroenergetycznych, bo one nie są przystosowane do nowej energetyki” – mówił Szymon Hołownia.

“Samowystarczalne energetycznie domy, osiedla, wspólnoty mieszkaniowe i gminy to podstawa naszego bezpieczeństwa i niższych rachunków. Gdyby Putin zechciał nam grozić, to niech spróbuje wyłączyć sieć opartą o kilkanaście lub kilkadziesiąt jednostek energetycznych” – dodał Hołownia.

Według przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni Polska nie może być krajem taniej siły roboczej. “Nie możemy być krajem montowni, gdzie będziemy montowali rzeczy, które ktoś inny wymyślił, jako tańsza siła robocza. Śląsk ma potężny kapitał w ludziach i w infrastrukturze. Cała transformacja powinna być robiona z szacunkiem do ludzi. Nikogo nie wolno pozostawić za burtą tego procesu” – mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia odniósł się do niezrealizowanego Krajowego Planu Odbudowy. “Co chwila słyszę o jakimś projekcie, którego nie uda się zrobić, bo nie wzięliśmy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Wzięliśmy kredyt, ale nie poszliśmy po wypłatę środków, a odsetki będziemy spłacać. Zrobiliśmy interes życia. Tam było 5-6 mld zł właśnie na sektor zielonej energii dla polskich firm, które mogłyby podnieść swoją konkurencyjność” – mówił Szymon Hołownia.

Przewodniczący Polski 2050 Szymona Hołowni przekonywał, że waloryzacja 500+ nie powinna mieć miejsca. “Byliśmy przeciwko waloryzacji 500+, bo te pieniądze trzeba nie rozdać, tylko zainwestować w edukację i żłobki. My zaproponowaliśmy PIT rodzinny, gdzie skala podatkowa zmienia się w zależności od liczby dzieci. Od trójki dzieci ten podatek jest symboliczny” – mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia poinformował, że posłowie jego ugrupowania zwiększyli poprawkę zwiększającą limit płatności gotówkowych. “Nie jestem zwolennikiem delegalizacji obrotu gotówkowego. Ludzie mają prawo do prywatności zwłaszcza w państwie PiS, które inwigiluje ludzi. Gotówka musi pozostać w obrocie także ze względów prawnych. Nasi posłowie zgłosili ostatnio poprawkę zwiększającą limit płatności gotówkowych, który PiS obniża” – mówił Szymon Hołownia.

Szymon Hołownia odniósł się do wsparcia państwa z instytucjami powiązanymi z Tadeuszem Rydzykiem. “Rozliczenie całej listy przepływów między państwem, a całym holdingiem instytucji związanym z Rydzykiem jest warunkiem przywrócenia ludziom poczucia powagi państwa i szacunku do podatków, które płacimy” – mówił Szymon Hołownia.

Zapis wideo : https://fb.watch/msNAVI_tsM/