Program Portu Pieśni Pracy 2023 – Dzień 1 (piątek 18 sierpnia).

 


Tychy ponownie staną się miastem portowym za sprawą festiwalu szantowego Port Pieśni Pracy, który potrwa trzy dni i odbędzie się na trzech różnych scenach.

PROGRAM Portu Pieśni Pracy 2023 – LATO

Piątek 18.08.2023 r., 18:00 – 23:00 Pub pod Browarem, Tychy, ul. Katowicka 9

  • The Nierobbers,

Grupa jest laureatem wszystkich najważniejszych festiwali piosenki żeglarskiej i turystycznej w kraju oraz wielokrotnym zdobywcą Nagrody Publiczności. Zespół wykonuje piosenki autorskie, może się pochwalić własnymi kompozycjami i tekstami. Grupa ma w dorobku trzy płyty długogrające i występy na wszystkich najważniejszych festiwalach i imprezach żeglarskich i turystycznych w Polsce. Koncertują na terenie całego kraju, spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności. Białoruś, Ukraina, Dania i miesięczna trasa po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie to zagraniczny dorobek zespołu.

Skład zespołu:
Tomasz Szuszkiewicz – gitara, śpiew
Marek Kańduła – gitara basowa, gitara, śpiew
Dariusz Myśliński – harmonijka ustna, mandolina, śpiew
Łukasz Zięba – skrzypce, śpiew

  • Formacja,
Zespół Formacja powstał w 2008 roku, jako „supergrupa” złożona ze znanych na szantowej scenie wykonawców i popularnych muzyków folkowych.

Przez lata skład ulegał zmianom, aż w końcu ustalił się w kształcie: Jacek Jakubowski, Krzysztof Jurkiewicz, Tomasz Hałuszkiewicz, Cezary Rogalski i Paweł Grodzki. Repertuaru Formacji to głównie autorskie utwory Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego oraz tradycyjne utwory folkowe i piosenki z kręgu „maritime folk”. Sceniczna żywiołowość uzupełniona ciekawym instrumentarium i wysmakowanymi aranżacjami, to niewątpliwie to, co sprawia, że Formacja koncertuje od kilkunastu lat. Zespół ma na koncie trzy płyty: „Barowe opowieści” (jeszcze jako Gdańska Formacja Szantowa), „Renament” i „Formacja”.

  • Formacja, Marek Szurawski i Filip Dąbrowski,

Marek Szurawski – dziennikarz i szkoleniowiec, tłumacz, żeglarz, marynista, propagator programów rozwoju osobowości i nowoczesnych technik pracy umysłowej, w tym technik uczenia się i twórczego myślenia, które w różnej formie realizuje w firmie ECCE HOMO XXI. W obszarze marynistyki autor licznych tłumaczeń, książek, opracowań i programów radiowych i telewizyjnych, m.in. audycji „Razem, bracia, do lin!”, „Muzyka mórz i oceanów”, „Szantowe Opowieści” i „Opowieści wiatru i morza”. Autor książek „Razem, bracia, do lin”, „Nie ma złych dni” i „Szanty i Szantymeni” , twórca Warsztatów Marynistycznych „Pora w morze nam” i stale koncertujący członek zespołu „Stare Dzwony”.

  • Old Marinners,

Zespół preferuje przede wszystkim akustyczne instrumentarium. Jego członkowie inspirują się muzyką ludową z wysp brytyjskich, ale tworzą także całkowicie autorskie aranżacje. Śpiewają o morzu i o wszystkim tym, co z morzem się wiąże. Pieśni rybackie, szanty, pieśni kubryku i melodie z tawern, to repertuar, który można usłyszeć na ich koncertach. W 2015 roku wydali pierwszą debiutancka płyta pt. „Set Sail”.

Skład zespołu:
Grzegorz Ziętkowski – wokal, gitara akustyczna
Andrzej Filipiak – gitara basowa
Magdalena Bolechowska – skrzypce
Arkadiusz Rurarz – irish bouzouki, banjo tenorowe
Martyna Jurga – flet poprzeczny, tin whistle

  • Atlantyda,

Koncert Atlantydy to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierający w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrasu, tematycznie związanej z morzem i żeglowaniem. Akustyczne instrumenty: kontrabas, skrzypce, akordeon guzikowy, banjo, gitara i głosy stanowią o ostatecznym brzmieniu zespołu.

Zespół od lat jest gościem największych festiwali szantowych, laureatem wielu nagród, m.in. plebiscytu na najbardziej znane piosenki morskie oraz gospodarzem Bałtyckiego Festiwalu Piosenki Morskiej w Gdyni. Współpracował przy nagraniach wielu programów radiowych, telewizyjnych dla stacji regionalnych, ogólnopolskich, oraz dużych sieci takich jak Planet, czy ZDF. Uczestniczył też w koncertach promocyjnych regat „Race 2000”.

  • Cztery Refy,

Cztery Refy występują od wielu lat na prawie wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą, występowali w większości „morskich” krajów Europy oraz w USA. Zespół udokumentował swój dorobek, nagrywając niemalże całość repertuaru na piętnastu płytach CD. Grupa ma na koncie współpracę ze znanymi szantymenami: Ianem Woodsem, Kenem Stephensem i Simonem Spaldingiem.

W 2019 roku zmarł lider i twórca zespołu, główny autora tłumaczeń i aranżacji – Jerzy Rogacki. Mimo tej straty Refy postanowiły płynąć dalej, ominąć mielizny i utrzymać kurs wyznaczony przez swojego niezapomnianego Kapitana. Po przymusowej pandemicznej przerwie zespół wrócił do koncertów ze zdwojoną energią. Na scenie obok stałego składu coraz częściej pojawiają się goście z zaprzyjaźnionych zespołów.

  • Ryczące Dwudziestki,

Pięć męskich głosów a’cappella, bądź z towarzyszeniem gitar, jest wizytówką zespołu. Na przestrzeni lat, tworząc nietuzinkowe aranżacyjnie utwory, wypracowali nowy, niepowtarzalny styl i charakterystyczne brzmienie. Nie boją się eksperymentów i nowinek muzycznych, a spektrum ich repertuaru sięga od romantycznych irlandzkich ballad i piosenek autorskich, poprzez opracowane w nowej formie wersje szant, piosenki o tematyce ekologicznej dla dzieci, humorystyczne miniatury muzyki klasycznej, do repertuaru gospel.

Skład zespołu:
Andrzej Grzela „Qńa” (czyt. Kunia)
Wojciech Dudziński „Sęp”
Andrzej Marciniec „Martinez”
Bogdan Kuśka „Bodziec”