O krok od potrącenia – tyska policja publikuje nagranie ku przestrodze.

 


W ostatnim czasie dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mowa tu także o hulajnogach, tych poruszanych siłą ludzkich mięśni i elektrycznych. Przypominamy najważniejsze przepisy i ponownie apelujemy o rozsądek, a ku przestrodze publikujemy nagranie z samochodowej kamery, która zarejestrowała niebezpieczne zachowanie użytkownika jednośladu.

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.

Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach  korzystały  z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Czy można wjechać hulajnogą elektryczną na przejście dla pieszych?

Użytkownika hulajnogi elektrycznej obowiązują te same przepisy co rowerzystę – przejazd przez przejście dla pieszych jest zabroniony (chyba że jest też przejazd ścieżką rowerową). Aby znaleźć się na drugiej stronie ulicy, należy zejść z hulajnogi elektrycznej i przeprowadzić ją przez przejście. Dopiero po drugiej stronie ulicy możemy ruszyć w dalszą drogę na hulajnodze elektrycznej. Przepisy te nie obowiązują w przypadku zwykłych hulajnóg napędzanych siłą mięśni. W świetle prawa są to pojazdy wspomagające ruch, a osoba korzystająca z nich jest traktowana jak pieszy.

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest jednak znacznie więcej. Każdy, kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.

Poniżej publikujemy ku przestrodze nagranie przesłane drogą mailową do tyskiej komendy. Widać na nim, że gdyby nie czujność kierującego, doszłoby do potrącenia użytkownika jednośladu, który nawet nie spojrzał, aby upewnić się, czy może bezpiecznie wjechać na przejazd. Do sytuacji doszło 7 lipca w rejonie skrzyżowania ulicy Przemysłowej z ulicą Urbanowicką. Pamiętajmy, że kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.Źródło : https://tychy.policja.gov.pl/