Jeden artysta, dwie wystawy – Muzeum Śląskie i Tichauer Art Gallery zapraszają.

 


Niebywała okazja dla kochających sztukę!

Muzeum Śląskie w Katowicach wraz z  Tichauer Art Gallery  zapraszają do skorzystania z wyjątkowej promocji.
Do 1 września możecie odwiedzić obie wystawy prezentujące twórczość Jerzego Dudy-Gracza korzystając z promocji na zakup biletów – bilet wstępu zakupiony w jednej instytucji uprawnia do zniżki na zakup biletu w drugiej.
W Muzeum Śląskim można zobaczyć wystawę „Chopinowi Duda-Gracz”.

Cykl dedykowany Fryderykowi Chopinowi, którego twórczość Jerzy Duda-Gracz szczególnie cenił i ukochał, jest wyjątkowy – to jedyne na świecie tak monumentalne dzieło malarskie inspirowane nie tylko utworami powszechnie znanymi, ale również zaginionymi – opisywanymi w listach czy literaturze.

To ponad 300 prac – pełnych dynamizmu, kolorów, światła, delikatności, szczególnej wrażliwości i synestezyjnego myślenia – obrazujących 295 utworów jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Wśród nich znajduje się kilkadziesiąt prac nawiązujących do utworów nigdy nie odnalezionych. Są one niczym półprzezroczyste sztandary, tworzone techniką eksperymentalną na bawełnie, lnie, batyście i innych dostępnych artyście materiałach. W niektórych można rozpoznać postacie lub kształty, w pozostałych – zaledwie powidoki, cienie, pojedyncze dźwięki. Nieprzypadkowa jest forma samych sztandarów – nawiązuje bowiem do elementów występujących na dziełach z wcześniejszego cyklu Obrazy jurajskie, przy tworzeniu którego Jerzy Duda-Gracz po raz pierwszy zetknął się z granicznym poczuciem przemijania.

W 2005 roku – w wywiadzie udzielonym Krystynie Bochenek (opublikowanym post mortem) – Jerzy Duda-Gracz tak mówił o cyklu: „Nie chcę, żeby to zabrzmiało jakoś makabrycznie, ale myślę, że zilustrowanie wszystkich dzieł Chopina to fantastyczna puenta mojej twórczości, mojego życia w ogóle. […] Chciałem w jakiś sposób opowiedzieć o tej muzyce, spróbować ją zmaterializować, ale również postawić w moim życiu kropkę nad i. Chciałem tym silnym polskim akcentem zamknąć całą swoją twórczość”.

Ta myśl najpełniej oddaje nastrój, piękno i dojmującą melancholię cyklu Chopinowi Duda-Gracz – cyklu wybitnego i jedynego na świecie, z którego prace będzie można zobaczyć w Muzeum Śląskim już od 17 czerwca.

Wystawie towarzyszyć będzie muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu Janusza Olejniczaka pochodząca z płyt Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, wydanych w serii światowej premiery dzieł wszystkich Chopina na instrumentach historycznych The Real Chopin oraz serii Koncertów zatrzymanych w czasie, będących rejestracją wydarzeń artystycznych festiwali Chopin i jego Europa. www.nifc.pl

W Galerii Tichauer można natomiast oglądać wystawę dzieł z Wrocławskiej kolekcji, największego – poza kolekcją rodzinną – prywatnego zbioru malarstwa Jerzego Dudy Gracza.

“Polskie lato” to kolejna, po cieszących się ogromną frekwencją wystawach w Galerii Tichauer, prezentacja sztuki jednego z najbardziej uznanych malarzy współczesnych.
Tworzony przez kilkadziesiąt lat zbiór jest zapisem wieloletniej znajomości artysty oraz kolekcjonera, który pragnie pozostać anonimowy. Najwcześniejsze z prac powstały w latach 60., większość z nich zaś – w latach 90. Licząca blisko 100 płócien kolekcja niewątpliwie jest kolejnym, ważnym zbiorem, budującym historię współczesnego polskiego kolekcjonerstwa. “Wrocławska kolekcja na co dzień nie jest udostępniana publiczności. Stąd też wystawę “Polskie lato” traktujemy jako ogromny zaszczyt, a zarazem nasz niemały sukces” – mówi kuratorka wystawy, Dagmara Giej-Rusnak.
Na wystawie zostaną pokazane dzieła, prezentujące najważniejsze cykle malarskie oraz poszczególne okresy twórczości Jerzego Dudy Gracza. Cechująca ją groteska i ironia, a zarazem tkliwość i nostalgia z jaką artysta przedstawiał swoją epokę, starając się uchwycić pejzaże odchodzącego świata, stanowią o sile tego malarstwa. Obrazy Dudy Gracza jednocześnie zadziwiają i rozbawią oraz skłaniają do refleksji. Okazuje się, że ten jakże odległy od dzisiejszej rzeczywistości świat przedstawiony, jest jednocześnie współczesnym Polakom bardzo bliski, darzony głębokim sentymentem: “Rekordy, jakie biją na aukcjach płótna Jerzego Dudy Gracza, są odbiciem niegasnącego zainteresowania, które od dekad wzbudza jego malarstwo. Perfekcyjny warsztat, zmysł obserwatora-ironisty, a zarazem głęboka wrażliwość i czułość z jaką “chory na Polskę” Duda Gracz komentował rzeczywistość PRL-u oraz okresu transformacji – sprawiają, że jego twórczość nieustannie przyciąga  szerokie kręgi publiczności” – mówi Anna Jóźwik, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art, partnera wystawy.
Ekspozycji będzie towarzyszył katalog z ilustracjami wszystkich prezentowanych dzieł. W czasie jej trwania organizatorzy planują imprezy towarzyszące: oprowadzania kuratorskie oraz spotkania z ekspertami rynku sztuki. Szczególnym wydarzeniem będzie aukcja wybranych 10 dzieł z Wrocławskiej kolekcji, którą przeprowadzi Dom Aukcyjny Agra-Art.