Podsumowanie poniedziałkowych działań „Trzeźwość”.

 


Niestety pomimo wielu akcji i apeli o trzeźwość, mundurowi nadal zatrzymują takich, którzy po alkoholu wsiadają za kierownicę samochodu, motocykla czy roweru. Policjanci tyskiej drogówki, którzy prowadzili w poniedziałek działania „Trzeźwość” skontrolowali ponad 500 kierujących. Wśród kontrolowanych znaleźli się również kierujący jednośladami.

W miniony poniedziałek , od wczesnych godzin porannych policjanci z tyskiej drogówki prowadzili akcję „Trzeźwość”. Podczas kilkugodzinnych działań mundurowi skontrolowali 526 kierowców samochodów i jednośladów. Niestety po weekendzie znaleźli się nieodpowiedzialni kierujący, którzy prowadzili pojazdy na „podwójnym gazie”:

  • o godzinie 05:43 na ulicy Urbanowickiej policjanci zatrzymali 57-letniego kierującego motorowerem marki Zipp. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik blisko 0,7 promila alkoholu.
  • o godzinie 05:51 na ulicy Strefowej policjanci zatrzymali 43-letniego kierującego samochodem marki Skoda. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik ponad 0,3 promila alkoholu.
  • o godzinie 07:05 na alei Jana Pawła II policjanci zatrzymali 36-letniego kierującego samochodem marki Ford. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik blisko 0,5 promila alkoholu.
  • o godzinie 07:27 na alei Jana Pawła II policjanci zatrzymali 23-letniego kierującego samochodem marki Peugeot. Badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wykazało wynik blisko 0,3 promila alkoholu.

     

    Oprócz kierujących samochodami, którzy zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, policjanci sprawdzali również trzeźwość rowerzystów. Niestety dwóch z nich jechało na jednośladach pod wpływem alkoholu i zostało ukaranych wysokimi mandatami karnymi. Przypominamy, że w zeszłym roku wszedł w życie nowy taryfikator zwiększający kwoty mandatów karnych za określone wykroczenia drogowe. Zgodnie z nowelizacją za jazdę rowerem w stanie po użyciu alkoholu, czyli na poziomie od 0,2 do 0,5 promila grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych. Kiedy rowerzysta jest nietrzeźwy, czyli poziom alkoholu w jego organizmie jest większy niż 0,5 promila wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy oraz rowerzyści w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo innymi uczestnikami ruchu drogowego, często są przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale także dla innych użytkowników dróg.


Źródło : https://tychy.policja.gov.pl/