800 tys. zł dla klubów sportowych w Bieruniu.

 


800 tys. zł – tyle w zaokrągleniu wynosi łączna wartość wszystkich przyznanych w 2023 roku dotacji dla działających w Bieruniu klubów sportowych. To rekordowo duża kwota, w porównaniu do 400 tys. zł, jakie przeznaczono na ten cel rok wcześniej.

Bieruń sprzyja sportowcom, a najlepszym dowodem na to jest wsparcie, na jakie mogą liczyć działające w mieście kluby sportowe. W miniony wtorek,  7 marca, w Urzędzie Miasta Bierunia podpisano umowy o dotacje dla klubów sportowych na 2023 rok.

– Kwota przyznanych w tym roku dotacji jest wyjątkowo duża i wynosi blisko 800 tys. zł. Jej zapewnienie było możliwe dzięki wpisaniu do „Strategii rozwoju sportu” obiektywnego wskaźnika odnoszącego się do planowanych przychodów podatku od nieruchomości – wyjaśnia Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia. – Każdy kto złożył wniosek, otrzymał dotację, by móc promować sport w Bieruniu i motywować młodych zawodników do tego, żeby trenowali i osiągali jak najlepsze wyniki sportowe.

Dotacje otrzymało 10 klubów sportowych, prezentujących różne dyscypliny. Są to:

  • UKS Unia Bieruń (badminton),
  • KS Unia Bieruń (piłka nożna),
  • Piast GOL Bieruń (piłka nożna) ,
  • Big Budo Polska (sporty walki),
  • Klub Sportowy Walki Bushido (sporty walki),
  • UKS „Maraton” (chód sportowy),
  • KS RONIN (sporty walki),
  • KS „UNIA” Bieruń Stary (skat),
  • LKJ Solec (jeździectwo),
  • KSS Piast (strzelectwo sportowe).

Jest też nowość. W tym roku po raz pierwszy kluby sportowe oprócz kwoty dotacji, otrzymały też pulę środków przeznaczona na stypendia. To w sumie blisko 125 tys. zł.

– Teraz to kluby sportowe będą decydowały o tym komu, na jak długi czas i w jakiej wysokości będą przyznawane stypendia. To bardzo dobry pomysł, ponieważ dzięki bezpośredniemu kontaktowi z zawodnikami mamy bardzo dobre rozeznanie w tym kto
w danym momencie takiego stypendium najbardziej potrzebuje i dla kogo będzie ono najbardziej motywujące
 – mówi Wojciech Palikij, prezes UKS Unia Bieruń, sekcja klubu badmintonowego.

– Czujemy wsparcie miasta, wsparcie burmistrza i to, że Bieruń nam przaje – mówi Sebastian Szut z Klubu Sportowego Ronin. – Jesteśmy za to bardzo wdzięczni, bo dzięki takim dotacją nasz klub może się rozwijać. To widać zarówno w czasie zajęć, jak
i zawodów, które organizujemy. Śmiało możemy powiedzieć, że są to zawody ogólnopolskie i coraz więcej czołowych klubów przyjeżdża na nie do Bierunia. Założyliśmy sobie, że Bieruń zostanie śląska stolica sportów wali i krok po kroku realizujemy to.


Źródło : https://www.bierun.pl/