Walentynki po bieruńsku.

 


Zbliżają się Walentynki po bieruńsku, a więc odpust ku czci św. Walentego połączony z miejskimi obchodami święta patrona miasta. Będzie to czas pełen niezwykłych wrażeń – zarówno tych estetycznych, jak i duchowych. Jak wygląda program imprezy i kościelnych uroczystości? Jakie walentynkowe nowości przygotowało na tę okazję miasto? I czy można zakochać się w Bieruniu?

Już niebawem ulica Krakowska w Bieruniu zmieni się nie do poznania. Po obu jej stronach staną rzędy kolorowych straganów, na których będzie można zakupić przeróżne słodkości w kształcie serca. Wszystko to za sprawą odpustu ku czci św. Walentego – patrona Bierunia.

– Odpust ku czci św. Walentego to wydarzenie, które zdecydowanie wykracza poza granice Bierunia. Co roku, 14 lutego do Sanktuarium św. Walentego w Bieruniu pielgrzymują tysiące wiernych z całej Polski, a także z zagranicy. Ta tradycja kultywowana jest od kilku wieków. Śmiało mogę powiedzieć, że nasze walentynki po bieruńsku przechodzą do kanonu metropolitalnych wydarzeń – zapewnia burmistrz Bierunia, Krystian Grzesica.

Jak wyjaśnia ks. Michał Anderko, proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja i jednocześnie kustosz zabytkowego Sanktuarium pw. św. Walentego w Bieruniu, kult św. Walentego jest w Bieruniu bardzo silny i rozwijał się co najmniej od XVII wieku.

– W Bieruniu ta wielowiekowa tradycja jest wciąż żywa. Na przestrzeni lat zmienił się jednak jej charakter. Kiedyś do Bierunia przybywali pielgrzymi prosząc o dar uzdrowienia, lub Ci, którzy za uzdrowienie chcieli podziękować;  współcześnie św. Walenty znany jest zwłaszcza jako patron zakochanych.  – wyjaśnia proboszcz Anderko – Bieruniu łączymy te dwie tradycje, czego najlepszym wyrazem jest  odpust ku czci św. Walentego.

plakat

Program uroczystości kościelnych, które – co istotne – rozpoczynają się już 13 lutego, jest bardzo bogaty.

– Tego dnia odprawiona zostanie msza w Sanktuarium w intencji osób chorych i cierpiących z całego powiatu, a także udzielimy błogosławieństwa matkom oczekującym potomstwa oraz dzieciom – mówi proboszcz, ks. Michał Anderko.  – Głównym punktem wigilii odpustu św. Walentego jest tradycyjna msza w intencji mieszkańców Bierunia, której w tym roku przewodniczyć będzie abp Adrian Galbas. Rozpoczyna się ona o godzinie 17:00 w kościele pw. św. Bartłomieja.

Od razu po mszy mieszkańcy Bierunia i goście, przejdą ul. Krakowską w uroczystym pochodzie pod pomnik św. Walentego, a potem pod Sanktuarium pod wezwaniem tego męczennika. Przypomnijmy, że chodzi o zabytkowy drewniany kościółek, który tak bardzo ukochali sobie bierunianie, że przylgnęło do niego pieszczotliwe określenie: Walencinek. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy procesji będą nieść zapalone znicze, co sprawia, że nastrój tego dnia w Bieruniu jest wyjątkowy. Podobnie jak w czasie strażackiej pasterki, która odbywa się o północy z 13 na 14 lutego.

– Pasterka strażacka to podziękowanie dla strażaków i mieszkańców, którzy dwukrotnie ratowali Walencinka w czasie pożarów – mówi burmistrz Krystian Grzesica – Początkowo były to bardzo skromne msze, na które przychodziło niewiele osób, natomiast obecnie z Walencinka są wynoszone ławy, by do środka mogło wejść jak najwięcej osób.

We wtorek – 14 lutego – w ciągu dnia odprawiane będą msze w intencjach miejscowej parafii i parafii okolicznych. Suma odpustowa o godzinie 11:30 odbędzie się pod przewodnictwem bpa Adama Baba, który również odprawi mszę o 16:30 za młodzież oraz za przygotowujących się do małżeństwa. Po tej mszy planowana jest także potańcówka dla młodzieży i dla zakochanych, który odbędzie się w restauracji Stylowa.


Źródło : https://www.bierun.pl/