Luty 2023 z AUKSO.

 


LUTY 2023 z AUKSO.

AUKSO ON/SIDE: AUKSO PLAYS VASKS – 4 lut 2023 r., godz. 19:00

Peteris Vasks urodził się w 1946 roku w Aizpute. To kontrabasista i kompozytor, kształcony w Rydze i Wilnie, członek honorowy Łotewskiej Akademii Nauk i członek Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Muzyka Vasksa powinna liczyć na szczególny odbiór w Polsce, bo kompozytor przyznaje się do pozostawania pod wpływem polskiego sonoryzmu, ale zarazem czerpie z łotewskiego folkloru. Jego utwory cechują powaga, elegijne namaszczenie czasem przechodzące w groźbę, przewaga cienia nad światłem. Jak twierdzi, wywiedzione z religii (jego ojciec był pastorem) uduchowienie to w jego pokoleniu świadoma strategia wielu kompozytorów z Europy Wschodniej. „Jestem częścią wielkiego ruchu oporu, który pomógł nam przetrwać” – powiedział kiedyś. Na koncercie usłyszymy „III Kwartet smyczkowy”, „IV Kwartet smyczkowy” oraz fascynujący „Bass trip” na kontrabas solo – utwór stawiający przed wykonawcą spore wymagania, ale zarazem ukazujący pełnię możliwości tego instrumentu.

AUKSO MODERN: AUKSO x JAKOWICZ x TANGO ATTACK – 11 lut 2023 r., godz. 19:00

Tango to muzyka pełna magii, karkołomnie łącząca tęsknotę i niepokój z erotycznym napięciem. Międzywojenna Polska była tangową potęgą i po paru straconych dekadach od kilkunastu lat odbudowuje ten potencjał. Świadczą o tym liczne szkoły tańca, milongi, konkursy, ale też takie kulturowe fenomeny jak program „Tango moja miłość” wirtuoza skrzypiec Krzysztofa Jakowicza oraz towarzyszący mu zespół Tango Attack (Grzegorz Bożewicz – bandoneon, Piotr Malicki – gitara i Hadrian Tabęcki – fortepian), specjalizujący się i w argentyńskich oryginałach i lokalnych wariacjach na ten temat. W ich mistrzowskim wykonaniu z towarzyszeniem orkiestry kameralnej AUKSO, usłyszymy przede wszystkim najwybitniejsze kompozycje ze Złotej Ery polskiego tanga, m.in. „Serce matki”, „Odrobinę szczęścia w miłości”, „Chryzantemy złociste”, czy „Całuje? twoja? dłoń, madame”, w nowych aranżacjach Tabęckiego.

POLISH SOUNDS: BARANOVSKI – 18 lut 2023 r., godz. 19:00

Wokalista, kompozytor i instrumentalista. Urodzony w Opocznie, dorastający w Piotrkowie Trybunalskim, muzycznie – obywatel świata. Początki kariery Baranovskiego – udział w telewizyjnym talent show, angaż do zespołu Xxanaxx, z którym nagrał album „FWRD” – nie zwiastowały nagłego zwrotu akcji w 2018 roku, kiedy artysta zaczął kolejnymi singlami podbijać fale eteru. „Luźno”, „Czułe miejsce”, „Lubię być z nią”, „Nie mamy nic” to ledwie początek listy hitów, które złożyły się na pierwsze dwa albumy solowe Wojciecha Baranowskiego i które na pewno usłyszymy w Tychach. Ale możemy też spodziewać się niespodziewanego – na wiosnę 2023 roku Baranovski szykuje swoją trzecią płytę, zapowiadaną singlem „Joker”. Jego styl to pop szalenie chwytliwy, ale szlachetny, świadczący nie tylko o dużej kulturze muzycznej autora, ale i osobistej wrażliwości. W idealnym świecie właśnie tak grałoby twoje radio.

AUKSO4KIDS – EMOCJE: SMUTEK – 25 lut 2023 r., godz. 11:00

EMOCJE : SMUTEK

Mój idol David Byrne powiedział kiedyś, że tylko głupi się nie smuci. Zgadzam się. Smutek bywa trudny, ale sprawia, że myślimy, zaglądamy w głąb siebie i zatrzymujemy się. Czy znacie mole? To małe motyle nocne z rodziny molowatych. Bywają mole książkowe, ale są i takie, które mają bardzo smutne życie. Mieszają w szafie i ze zgryzoty wygryzają dziury w ubraniach. Najbardziej lubią te wełniane. Kiedy tylko wylatują ze swojej kryjówki, wszyscy chcą je zlikwidować. Istnieją też muzyczne MOLLE i właśnie o nich porozmawiamy na spotkaniu.

___________________

Bilety dostępne są w punktach sprzedaży Ticketmaster Polska na terenie całego kraju, w sklepie internetowym www.ticketmaster.pl
oraz w Mediatece na godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia.