Dwa Orszaki Trzech Króli w Tychach.

 


6 stycznia  w Starych Tychach oraz Cielmicach odbędą się Orszaki Trzech Króli.

W Cielmicach orszak wyruszy z przed Kościoła pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela, po mszy o godzinie 10.30, a na Starych Tychach z Kościoła pw. św. Marii Magdaleny, po mszy o godzinie 12.00 (ok. 12.45) i to tu odbędzie się przemarsz w rozbudowanej formie.

Barwne Orszaki Europejski, Afrykański i Azjatycki przejdą z kościoła św. Marii Magdaleny przez Rynek na Plac Baczyńskiego i z powrotem do stajenki u stóp kościoła, gdzie czekać już będzie Maryja z Dzieciątkiem. Po drodze wędrujący spotkają pasterzy, Heroda, będą świadkami walki dobra ze złem oraz pokłonu Trzech Króli, który to złożą Świętej Rodzinie. Nie zabraknie wspólnego kolędowania, a na chętnych czekać będą okolicznościowe peleryny, królewskie atrybuty i flagi do wypożyczenia, by jeszcze pełniej i kolorowo uczestniczyć w orszaku.

Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem: Niechaj prowadzi nas Gwiazda, które ma przypominać o Gwieździe Betlejemskiej, będącej przewodniczką Mędrców wędrujących do Betlejem w poszukiwaniu Nowonarodzonego Króla. W tamtych czasach pojawienie się jej na niebie zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Promienista kolorowa gwiazda, noszona na drążku z kołowrotkiem wprawiającym ją w ruch, jest noszona przez kolędników wędrujących po domach zgodnie ze zwyczajem z XIX w. Będzie ona również niesiona na czele Orszaku Trzech Króli – nie zabraknie jej i w Tychach. W 2023 roku gwiazda będzie miała dodatkowo szczególne znaczenie – obchodzić będziemy 550 lat od narodzin wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika, który wykonywał ten sam zawód co Mędrcy ze Wschodu, którzy jako pierwsi ujrzeli na niebie znak zwiastujący dobrą nowinę.

 Źródło : https://kultura.tychy.pl/