Podsumowanie 2022 roku w Tychach.

 


Zrealizowane inwestycje, wydarzenia, projekty – zapraszamy na podsumowanie 2022 roku.

STYCZEŃ

Najlepsza przestrzeń publiczna w zieleni znajduje się w Tychach. Przystań kajakowa w Tychach po raz kolejny została doceniona przez ekspertów. Tym razem obiekt Miejskiego Ośrodka Sportu Młodzieżowego, który znajduje się nad Jeziorem Paprocańskim, został wyróżniony przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Tyska przystań kajakowa uznana została za najlepiej zrealizowaną inwestycję w kategorii „Przestrzeń Publiczna w Zieleni” w Polsce w 2020 roku.

Nowe Centrum Tychów – początek działań. Rozpoczęły się działania zmierzające do stworzenia nowego centrum Tychów. W styczniu zachęcaliśmy mieszkańców do wypełnienia ankiety, która pomogła poznać potrzeby, preferencje i wyobrażenia tyszan o tym, jak powinno ono wyglądać. Zebrane odpowiedzi uwzględniono w pracach nad wstępnym masterplanem projektu. W połowie czerwca podczas konferencji prasowej w urzędzie miasta przedstawiono wyniki ankiet oraz plan działania na najbliższe miesiące. W lipcu odbyły się warsztaty z mieszkańcami i debata ekspercka w ramach cyklu Miasta Idei.

LUTY

Ruszyła budowa ośrodka dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Środowiskowy Dom Samopomocy powstanie przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym w Tychach. Prace rozpoczęto od przygotowania placu budowy i zabezpieczenia drzew znajdujących się na terenie ośrodka.

Rada Miasta zaapelowała o pokój w Ukrainie. W związku z wybuchem wojny w Ukrainie Rada Miasta Tychy podczas nadzwyczajnej sesji przyjęła poprzez aklamację „Apel o pokój na Ukrainie”. Apel został odczytany przez Przewodniczącą Rady Miasta Tychy Barbarę Konieczną.

Tychy wspierają Ukrainę. Od 24 lutego tyski samorząd koordynuje i organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Pomagali wolontariusze i mieszkańcy miasta, którzy wspierali uciekających przed wojną Obywateli i Obywatelki Ukrainy. Lista podejmowanych i kontynuowanych nadal działań jest długa: nadawanie numerów PESEL, Punkt Pomocy Cudzoziemcom, punkt wydawania produktów dla Ukraińców, infolinia i strona internetowa z najważniejszymi informacjami dla uchodźców, uruchomienie bazy noclegowej, zbióka rzeczowa, darowizny, edukacja dla dzieci z Ukrainy, grupy wsparcia w ramach Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, opieka nad zwierzętami uchodźców czy oferta kulturalna dla uchodźców z Ukrainy.

MARZEC

XIV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF. 16 marca rozpoczął się XIV Tyski Festiwal Monodramu MOTYF. Na tyskiej scenie królowały przedstawienia opisujące i analizujące artystyczne interpretacje ukazujące kobiecość, zarówno współcześnie, jak i na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Miejskie rabaty pełne kwiatów. W marcu Tyski Zakład Usług Komunalnych posadził 21 500 sztuk bratków w różnych kolorach. Pojawiły się kompozycje z kolorem żółtym, pomarańczowym, fioletowym i białym.

Kolejne zielone przystanki w Tychach. Tyski Zakład Usług Komunalnych zakończył montaż dwóch „zielonych przystanków” – przy al. Niepodległości obok sklepu AZET oraz przy al. Piłsudskiego – Tychy Skałka.

KWIECIEŃ

Obiekt przy ul. Edukacji 11a, w którym znajdują się m.in. szkoła, przedszkole, Centrum Integracji Społecznej, Klub Seniora, Tyskie Centrum Wolontariatu, przeszedł gruntowną renowację –  W ramach inwestycji m.in. ocieplono ściany zewnętrzne budynku, wymieniono instalację centralnego ogrzewania, wykonano nowe pokrycie dachu, odnowiono schody zewnętrzne. Dodatkowo wykonano zewnętrzną klatkę ewakuacyjną, która kilka tygodni temu została dopuszczona do użytkowania.  Całość przeprowadzonych prac przy ul. Edukacji 11a to koszt ok. 10,3 miliona zł (sam CUS to ok. 7 mln). Projekt został sfinansowany z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego oraz środków własnych gminy.

Warsztaty profilaktyczne w tyskich szkołach. W tyskich szkołach podstawowych rozpoczął się cykl profilaktycznych warsztatów dla uczniów klas IV i V o tematyce: cyberprzemocy i samoakceptacji. Do projektu zgłosiło się 105 klas z 18 szkół, a udział wzięło ponad 2000 uczniów.

Powstały tyskie kolumbaria. Zakończono budowę kolumbariów na cmentarzu komunalnym na Wartogłowcu. Do użytku oddano 12 modułów, z których każdy zawiera 48 podwójnych nisz na urny. W sumie to aż 1152 miejsc pochówku.

Nowe trolejbusy w Tychach. Tychy dysponują najnowocześniejszymi trolejbusami w Polsce. To wszystko dzięki „Gepardom”, których dostawy rozpoczęły się w kwietniu. Wprowadzenie do ruchu „Gepardów” oznacza wycofanie najstarszych tyskich trolejbusów, które nie miały baterii trakcyjnych. Dzięki wymianie taboru, wszystkie pojazdy należące do TLT posiadają możliwość jazdy bez podłączenia do sieci, a ich uzupełnieniem są cztery trolejbusy dzierżawione od MPK Lublin. W tym roku tyska sieć trolejbusowa, obsługująca obecnie osiem linii, obchodzi czterdziestolecie istnienia

Pomoc finansowa dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy. W kwietniu ruszyło przyjmowanie wniosków o świadczenie pieniężne dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB w Tychach>>

Tychy w czołówce najbardziej cyfrowych gmin Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Tychy zostały laureatem konkursu na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Miasto zajęło czwarte miejsce, przyznano mu również nagrodę specjalną za zaangażowanie we współpracę z urzędem statystycznym i wykazanie największej aktywność wśród społeczności lokalnej.

Plenerowy fortepian na Placu Baczyńskiego! Po raz pierwszy fortepian plenerowy Cadenza pojawił się na Placu Baczyńskiego podkoniec kwietnia. Udostępniony dla mieszkańców, był także instrumentem wykorzystywanym podczas majówkowych recitali artystów. Po kilkumiesięcznej przerwie – powrócił na Plac Baczyńskiego w sierpniu.

MAJ

Pierwsze rodzinne sadzenie drzew w Tychach. Na początku maja rozpoczęła się akcja rodzinnego sadzenia drzew w tyskich parkach. Każde z posadzonych drzew, symbolizuje narodzone dziecko- nowego mieszkańca Tychów. Celem akcji jest stworzenie miejsc w Tychach o szczególnym znaczeniu sentymentalnym, upamiętniające wyjątkowy moment w życiu, jakim właśnie są narodziny dziecka.

Nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu przyznane. W maju podczas Tyskiej Gali Sportu w Teatrze Małym Tychy wręczono nagrody i wyróżnienia Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu.  Wyróżnienia Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie sportu otrzymali: Julia Frąckowiak –(lekkoatletyka)m, Andrzej Kowalczyk (propagator zdrowego i aktywnego trybu życia), Wojciech Mielnik (kajakarstwo), Sylwia Stanny (kajakarstwo – Trener), Sebastian Szut (sztuki walki – Trener), Aleksandra Radek (pływanie – Trener).

Tychy z nową polityką mobilności. Tychy jako pierwsze miasto w Metropolii wprowadziły nową politykę mobilności, zgodną ze standardami GZM. Transport zbiorowy, rowerowy i podróże piesze powinny stawać się pierwszym wyborem mieszkańców – to jedno z trzech podstawowych założeń nowej polityki mobilności w Tychach.

Pierwszy zielnik miejski. Tyski Zakład Usług Komunalnych postawił 5 donic z ziołami dla mieszkańców miasta. Mięta, tymianek, rozmaryn, oregano, truskawki, pietruszka, melisa, szczypiorek, liść laurowy- to tylko niektóre rośliny, które pojawiły się w zielniku w Parku Miejskim Solidarności.

Artyści z Tychów w Oberhausen. W niedzielę, 29 maja o godzinie 17.00 w Galerii KIR w Oberhausen, odbył się wernisaż prac artystów związanych z Miejską Galerią Sztuki OBOK. To pierwszy projekt w ramach współpracy międzynarodowej między dwoma miastami partnerskimi.

CZERWIEC

Gruntowny remont Teatru Małego w Tychach. Miasto otrzymało ponad 21 mln złotych dofinansowania. Projekt zakłada termomodernizację budynku Teatru Małego w Tychach wraz z przebudową jego wnętrza i zagospodarowaniem sąsiadującego terenu np. dla potrzeb organizowania kina plenerowego i spektakli teatralnych „pod chmurką”.

Rowerowa Stolica Polski w Tychach. Tychy i kilkadziesiąt miast z całej Polski rywalizowało o nagrody i puchary.  Głównym założeniem projektu jest promocja aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej i jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu przyjaznego środowisku. Tychy wykręciły w tym roku 177 226,61 km, co dało 1404 pkt i pierwsze miejsce wśród miast w woj. śląskim. W skali kraju 20 miejsce, a 3 w kategorii miast od 100 001 do 200 000 mieszkańców.

„Beksiński na Śląsku”  18 czerwca w Tichauer Art Gallery w Tychach rozpoczął się festiwal „Beksiński na Śląsku” – pierwsze, tak kompleksowe wydarzenie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego.

10 lat programu Aktywni 60 plus! W tym roku minęło dziesięć lat funkcjonowania w Tychach programu „Aktywni 60 plus”.

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ w Tychach –   Zawody balonów na ogrzane powietrze wróciły na Górny Śląsk. Tyszanie mogli podziwiać zmagania najlepszych ekip balonowych z Polski oraz Europy.

Spotkanie z Gilem Peñalosą w Tychach. Światowej sławy ekspert w dziedzinie mobilności miejskiej i przestrzeni odwiedził Tychy w ramach trwającego w Katowicach Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum).

LIPIEC

Rusza najnowocześniejszy w Polsce system sterowania ruchem – ITS Tychy.  Z końcem czerwca 2022 r. zakończyły się prace nad najbardziej zaawansowanym i rozbudowanym systemem sterowania ruchem w Polsce.

Mikrowyprawy z okazji Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jedyna w Polsce, najmłodsza w Europie metropolia skończyła w 2022 roku 5 lat. 2 lipca ruszył festiwal metropolitalnych mikrowypraw. Mieszkańcy brali udział w ponad 100 różnych wydarzeniach. Aż pięć z nich odbyło się w Tychach.

ETNO DZIKA PLAŻA. Folkowy początek lata w Tychach, czyli 2 dni koncertów, 6 zespołów, a na finał koncert grupy Farben Lehre!

Tychy wśród najmniej zadłużonych miast. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych opublikowała sprawozdanie z działalności w 2021 roku. W raporcie zawarto informacje na temat zadłużenia polskich miast, gmin i powiatów. Wśród miast na prawach powiatu, Tychy znalazły się na czwartym miejscu wśród najmniej zadłużonych.

Nowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna powstanie w Tychach. Za blisko 5,5 miliona złotych powstaną w budynku Szpitala Wojewódzkiego m.in. nowoczesne gabinety terapii indywidualnej z psychologiem, pedagogiem czy logopedą, gabinety terapii grupowej, gabinety terapii rodzinnej i specjalistyczne sale terapeutyczne.

Miód z… bębna od pralki. W Parku Łabędzim w Tychach ustawiona została pasieka z trzema ulami z recyklingu. Powstały one z części materiałów, które tyszanie wrzucają do czerwonych pojemników na „elektrośmieci”. W ulach zamieszkały pszczoły „krainki”.

Tychy wśród miast o najwyższym poziomie szczęścia w Polsce. Tychy znalazły się na czwartym miejscu w zestawieniu miast o najwyższym poziomie szczęścia w Polsce. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Otodom i ThinkCo.

Wiadukt na Grota-Roweckiego oddany do użytku. Nowy wiadukt w ciągu ul. Grota-Roweckiego w Tychach, przeszedł odbiór techniczny i został dopuszczony do ruchu po 15 miesiącach prac budowlanych. Dodatkowo dla wygody mieszkańców w sąsiedztwie wiaduktu powstała kładka pieszo-rowerowa. Łączny koszt przebudowy kładki i wiaduktu to ok. 10 milionów złotych, z czego 3,7 mln zł stanowiło dofinansowanie z subwencji ogólnej budżetu państwa.

Tyszanie z wizytą w Oberhausen. Kilkunastoosobowa grupa tyskiej młodzieży od 23 lipca do 6 sierpnia br. brała udział w projekcie MULTI w niemieckim Oberhausen. To międzynarodowe spotkanie młodzieży miasta Oberhausen i miast partnerskich z całego świata oraz największa wymiana młodzieży w całych Niemczech. Na początku sierpnia miasto partnerskie odwiedził młodzieżowy zespół GKS-u Tychy U-19 oraz przedstawiciele miasta. (Tyszanie z wizytą w Oberhausen)

SIERPIEŃ

Tychy grają w kolory. Ruszyła nowa odsłona miejskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej SegreAguj poświęconej problematyce segregacji odpadów – pn.”Gramy w kolory”. Przypominamy podstawowe zasady segregacji i zachęcamy do skorzystania z miejskiej bazy wiedzy.

Pierwsze zawody na arenie lekkoatletycznej. Mityng zorganizowany na cześć najwybitniejszego tyskiego trenera lekkoatletyki – Jana Dery odbył się w sierpniu. To pierwsze zawody lekkoatletyczne na oddanej do użytku w ubiegłym roku tyskiej arenie lekkoatletycznej.

Nowe rondo w Tychach: rondo chorwackie. Radni Tychów przyjęli uchwałę dotyczącą nadania nazwy rondu położonemu u zbiegu ulic Towarowej i łącznika z ulicą Beskidzką w Tychach (obok Gemini Park). Rondo to będzie nosiło nazwę Rondo Chorwackie. Z propozycją nadania nazwy ronda lub ulicy w Tychach wystąpił do prezydenta miasta w lutym tego roku Konsul Republiki Chorwacji w Krakowie – Paweł Włodarczyk. Konsul swoją propozycję uzasadniał przypadającą w tym roku 30-tą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Chorwacją oraz popularnością, jaką cieszy się Chorwacja wśród Polaków, także mieszkańców Tychów.

Konkurs na „Zieloną Oś” 130 tysięcy złotych – tyle miasto Tychy zamierza przeznaczyć na konkurs na zagospodarowanie centralnej części Zielonej Osi. To blisko 3-hektarowy obszar w centrum Tychów, zlokalizowany pomiędzy wykopem kolejowym, a deptakiem na osiedlach Natalia (N) i Olga (O).

WRZESIEŃ

Delegacja z Chorwacji z wizytą w Tychach i odsłonięcie tablicy „Rondo Chorwackie” u zbiegu ulic Towarowej i łącznika z ulicą Beskidzką w Tychach. W skład delegacji odwiedzającej Tychy weszli: Ambasador Chorwacji w Polsce – Tomislav Vidošević, Konsul Generalny Chorwacji w Polsce – Paweł Włodarczyk, Pani Ivana Fočić – wiceburmistrz miasta Karlovac, Eva Sobotik-Pavan – Główny Specjalista ds. Współpracy Lokalnej i Regionalnej oraz Międzynarodowej Miasta Karlovac. W sali sesyjnej Urzędu Miasta Tychy Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów oraz Ivana Fočić – wiceburmistrz miasta Karlovac podpisali list intencyjny o współpracy obu miast.

Masz fach w ręku? Daj się poznać!  W Tychach ruszył program „Tyska Baza Rzemieślników”. Jego celem jest stworzenie internetowej bazy zakładów z tradycją, dotarcie do osób, które w swojej codziennej pracy oferują nam produkty i usługi będące dziełem ich rąk i talentu.

Rock na Plaży. Konkursowy przegląd kapel i koncerty zespołów: Sztywny Pal Azjii, Cre i Dżem – tak wyglądał tegoroczny Festiwal „Rock na plaży”, który po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wrócił na Paprocany.

40-lecie Dziennego Domu Pomocy Społecznej „Wrzos” w Tychach. Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Wrzos” w Tychach powstał 1 kwietnia 1982 roku, od tego czasu w tym miejscu tyscy seniorzy mogli skorzystać z opieki, wyżywienia, różnych zajęć i rehabilitacji. We wrześniu pensjonariusze, pracownicy i zaproszenie gości wzięli udział w uroczystym spotkaniu z okazji 40-lecia ośrodka.

VIII edycja Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon.  Od 8 do 11 września w Tychach miała miejsce 8. edycja Tyskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych Andromedon. Teatr niezależny zagościł w kilku różnych przestrzeniach w mieście: w Gemini Park, Galerii Na Wolności i na Placu Baczyńskiego.

Dodatkowe 5 mln złotych na oświetlenie miasta. Tychy podpisały umowę dotyczącą zwiększenia środków na realizację projektu pn. Modernizacja systemu oświetlenia w Tychach. Zwiększenie kwoty dofinansowania o prawie 5 milionów złotych z ponad 6,5 miliona do niemal 11,5 miliona złotych pozwoliło zmniejszyć wkład własny gminy do około 3,3 milionów na realizację tego zadania.

Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Tychy na szóstym miejscu w Ogólnopolskim Konkursie dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd.

Europejski Tydzień Mobilności w Tychach. Tychy aktywnie włączyły się w działania w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności, realizując pilotażowy projekt „Szkolna ulica”, promujący ideę ograniczania ruchu przy placówkach oświatowych. Przygotowano wiele atrakcji m.in. strefę gier podwórkowych, ciszy, eko, bezpieczeństwa, edukacji oraz strefę relaksu.

Sklep społeczny w Tychach otwarty. Na terenie Tyskich Hal Targowych został otwarty pierwszy w Polsce sklep społeczny sieci Spichlerz. To sklep przede wszystkim dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, ale nie tylko. Seniorzy mogą skorzystać z zakupów niezależnie od dochodów, a w soboty sklep będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta.

Słoneczniki 2022 dla tyskich instytucji kultury. Dwie tyskie instytucje kultury – Muzeum Miejskie oraz Teatr Mały – zdobyły wyróżnienie i nagrodę w konkursie „Słoneczniki 2022” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku.

„Adoptuj mnie” – akcja miejskiego schroniska dla zwierząt. Ruszyła akcja informacyjna, zachęcająca do adopcji psich seniorów z tyskiego schroniska. Przebywa w nim obecnie 18 psów powyżej 9 roku życia – to połowa wszystkich podopiecznych, których zalicza się do psich seniorów.

15 – lecie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Tychach. Od 2007 roku z tyskim UTW związanych było blisko 6 tysięcy słuchaczy. Na pierwszy semestr – zapisało się 600 osób. Zajęcia z roku na rok stawały się coraz bardziej popularne, a rekordowy 2020 rok akademicki rozpoczęło ponad 1500 słuchaczy w wieku od 55 do 90 lat. 19 września br., zainaugurowano 30 semestr studiów.

40-lecie tyskich trolejbusów. Tyskie trolejbusy rozpoczęły kursowanie 1 października 1982 roku. Uruchomiono wówczas pierwszą linię, której trasa liczyła zaledwie 4 km. 1 października 2022 roku obchodziliśmy czterdziestą rocznicę uruchomienia komunikacji trolejbusowej w Tychach.

PAŹDZIERNIK

Kultura Osiedla – Osiedle Kultury, Rewitalizacja dla Miasta Tychy 2022 na Czułowie-Osadzie. Od czerwca do sierpnia w ramach programu Rewitalizacji Czułowa Osady Miejskie Centrum Kultury w Tychach organizowało animacje i warsztaty dla najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy. W ramach warsztatów powstały ekologiczne drewniane kwietniki wypełnione roślinnością, a budynki ozdobiły elementy ceramiczne stworzone właśnie przez Czułowian.

Przetarg na budowę Wodnego Placu Zabaw w Parku Jaworek ogłoszony

Liderzy inwestycji – Tychy w czołówce miast pod względem wydatków inwestycyjnych oraz wykorzystania środków Unii Europejskiej.  W Katowicach nagrodzono samorządy, które najlepiej radzą sobie z inwestycjami i pozyskiwaniem środków unijnych. Miasto Tychy w obu rankingach wśród miast grodzkich zajęło 4 miejsce.

60 lat tyskiej „Budowlanki”>>

„Sekrety Zarządzania” dla Tychów. Tychy zostały docenione za wdrażany od 2018 roku projekt Prostego słowa podczas trwającego w Warszawie VI Krajowego Kongresu Sekretarzy.

Jubileusz 25-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy „MOZAIKA” w Tychach>>

Śląska Jesień Gitarowa 2022. Po czterech latach nieobecności do Tychów wrócił Festiwal muzyki gitarowej. Do współtworzenia tegorocznej edycji organizatorzy zaprosili łącznie 161 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, pięć polskich orkiestr i gwiazdy światowego formatu.

Przedstawiciele miasta partnerskiego Oberhausen w Tychach. W dniach 24-27 października Tychy gosciły delegację z miasta partnerskiego Oberhausen. Do naszego miasta przyjechali przedstawiciele władz miasta, jednostek kultury i sportu, a także artyści gitarzyści, którzy wystąpili 25 października wraz z Ireneuszem Krosnym w Teatrze Małym na imprezie towarzyszącej Śląskiej Jesieni Gitarowej.

HUB Zielonej Gospodarki powstanie w Tychach. Tyski HUB powstanie przy ul. Piłsudskiego, w środkowej, niezagospodarowanej dotąd części budynku Zespołu Szkół Municypalnych, pomiędzy Mediateką, a Halą Sportową. 26 października urząd miasta podpisał umowę na wykonanie projektu tej inwestycji.

LISTOPAD

Wyspa w Parku Północnym w nowej odsłonie. Zakończyły się prace w Parku Północnym. Zlokalizowana w tym miejscu wyspa zyskała nowy charakter, nawiązujący do wyremontowanego mostku oraz placu zabaw. Starą nawierzchnię z kostki betonowej zastąpiono drewnianym trapem.

19 dni przeciwko przemocy w Tychach. Tychy po raz siódmy włączyły się w kampanię „19 dni przeciwko krzywdzeniu dzieci i młodzieży”, którą zainicjowała w 2011 roku szwajcarska fundacja „Women’s World Summit Foundation” (WWSF).

Nowe miejsce w Paprocanach. Urząd Miasta Tychy rozstrzygnął przetarg na remont i przebudowę jednego z obiektów na terenie ośrodka wypoczynkowego Paprocany. Przy ulicy Parkowej 17 w przyszłym roku postanie obiekt gastronomiczny.

48. Tyskie Spotkania Teatralne. Cztery spektakle mistrzowskie, siedem prezentacji konkursowych, wystawa i spotkania z artystami – to wszystko w ramach 48. Tyskich Spotkań Teatralnych. Najstarszego, cyklicznego wydarzenie artystyczne w regionie.

Mama, Tata, Dziecko, Praca. Jak to ogarnąć? Warsztaty, spotkania, wykłady, indywidualne porady oraz atrakcje dla dzieci – tak wyglądało będzie wydarzenie organizowane pod hasłem „Mama, Tata, Dziecko, praca. Jak to ogarnąć?”. Impreza skierowana była do rodziców małych dzieci, w szczególności podejmujących decyzję o powrocie do pracy.

Program dofinansowania in vitro dla mieszkańców Tychów. Rada Miasta Tychy przyjęła uchwałę w sprawie programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – In vitro dla mieszkańców miasta Tychy na lata 2022-2025”. Z programu rocznie będzie mogło z niego skorzystać 25 par.

Tychy w czołówce Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Tychy na 3. miejscu w II Rankingu Gmin Województwa Śląskiego w kategorii „Miasta na Prawach Powiatu”. Ranking przygotowywany jest przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.

GRUDZIEŃ

Defibrylatory w Tychach. Od grudnia 2022 r. w Tychach dostępnych jest 11 defibrylatorów AED HeartSine Samaritan PAD 350P. Projekt ich zakupu został złożony przez mieszkańca i wygrał w zeszłorocznej, VIII edycji Budżetu Obywatelskiego.

SMUP w Tychach –  Urząd Miasta Tychy zakończył uczestnictwo w projekcie zatytułowanym „System Monitorowania Usług Publicznych – wdrożenie SMUP” uzyskując stosowny certyfikat i będąc jednym z pierwszych samorządów potrafiących posługiwać się nowym narzędziem.

Parkingi dla hulajnóg.  Miejski Zarząd Ulic i Mostów wyznaczył pierwsze miejsca parkingowe dla hulajnóg w Tychach. To próba uporządkowania przestrzeni miejskiej i upowszechnienia prawidłowego parkowania hulajnóg w mieście.

Rysiek Riedel w „Oknie na kulturę”. Wyjątkowa wystawa poświęconą Ryszardowi Riedlowi, pamiątki związane z wokalistą kultowego Dżemu, zdjęcia, ale też spotkania i recitale – to wszystko czekało na tyszan w grudniu w „Oknie na kulturę” – w Gemini Park Tychy.

„Tychy – geometria przestrzeni” – spotkanie autorskie. – Premiera nowego wydawnictwo Urzędu Miasta miała miejsce 15 grudnia w Pasażu Kultury Andromeda. To fotoalbum autorstwa Radosława Kaźmierczaka oraz teksty tyskich poetek: Agaty Cichy, Sławy Sibigi i Danuty Skwarczyńskiej.

XIV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy.  Niemal 40 domków ze świątecznymi smakołykami i upominkami, mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz moc koncertów na świątecznej scenie – tak wyglądał XIV Tyski Jarmark Bożonarodzeniowy.


Źródło : https://umtychy.pl/