Styczeń 2023 z AUKSO.

 


Z początkiem Nowego Roku zapraszamy do Mediateki – rusza sezon 8.5.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „www.aukso.pl TYCHY STYCZEŃ MEDIATEKA 2023 AUKSO X SŁOWIŃSKA X KONIECZNY 06.01| godz. 19:00 AUKSO w DOBRYM TONIE”AUKSO MODERN: AUKSO x SŁOWIŃSKA x KONIECZNY // piątek, 6.01, godz. 19:00,

Pierwsza część programu to światowe prawykonanie „Koncertu na obój i orkiestrę smyczkową”, napisanego dla Mariusza Pędziałka przez Zygmunta Koniecznego, druga to hołd dla kompozytora w wykonaniu wybitnej wokalistki muzyki etnicznej i piosenki literackiej Joanny Słowińskiej, zespołu Stanisław Słowiński Quintet, wokalisty i aktora Karola Śmiałka oraz AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
Zygmunt Konieczny to kompozytor silnie związany z Krakowem. Tu się kształcił, debiutował w legendarnej już Piwnicy Pod Baranami i pisał piosenki m.in. dla Ewy Demarczyk. Związany był z Teatrem Starym (autor muzyki do „Nocy listopadowej”), komponował również muzykę filmową (m.in. „Lawa” Konwickiego). To właśnie on zdefiniował kanon polskiej piosenki literackiej.
Tego wieczoru przeniesiemy słuchaczy z tyskiej Mediateki na krakowskie Planty.
Joanna Słowińska – śpiew
Karol Śmiałek – śpiew
Mariusz Pędziałek – obój
Stanisław Słowiński Quintet w składzie:
Stanisław Słowiński – skrzypce
Przemysław Sokół – trąbka
Bartosz Kalicki – fortepian
Szymon Frankowski – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś – dyrygent

Może być zdjęciem przedstawiającym 2 osoby i tekst „www.aukso.pl TYCHY STYCZEŃ MEDIATEKA 2023 LUTOSŁAWSKI PIANO DUO 14.01 godz. 19:00 AUKSO WDOBRYMTONIE w DOBRYM TONIE”NEXT WAVE: LUTOSŁAWSKI PIANO DUO // sobota, 14.01, godz. 19:00,

„Visions de l’Amen” jest utworem, w którym mistyczne tajemnice sąsiadują z głośnym zachwytem nad darem życia, a poetycka wrażliwość z namysłem nad istotą wszechrzeczy. Źródeł kompozycji, która jest kontemplacją różnych znaczeń słowa „amen”, należy szukać w wojennym doświadczeniu Oliviera Messiaena – francuski kompozytora napisał „Visions de l’Amen” w 1943 roku, tuż po powrocie z niemieckiego obozu jenieckiego. Nie bez wpływu na charakter utworu była zapewne Yvonne Loriod, a więc uczennica, muza, wykonawczyni jego muzyki i przyszła żona. Przygotowując premierę kompozycji w okupowanym Paryżu współpracowali po raz pierwszy. Podczas koncertu w Tychach „Visions de l’Amen” wykona znakomite Lutosławski Piano Duo, czyli Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik. To pianiści biegli w klasyce, ale zarazem szukający przygód na innych terytoriach, od ludowych korzeni po muzykę najnowszą.

AUKSO ON/SIDE: AUKSO PLAYS PÄRT // sobota, 21.01, godz. 19:00, 

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i tekst „www.aukso.pl TYCHY STYCZEŃ MEDIATEKA 2023 AUKSO PLAYS PÄRT 21.01| godz. 19:00 AUKSO WDOBRYMTONIE w DOBRYM TONIE” „Dla mnie to jak wdech i wydech. To jest moje życie. Co robi dziecko, gdy bawi się samo? Śpiewa. Dlaczego śpiewa? Cieszy się z czegoś ładnego, jest czymś zainspirowane. To jest coś zdrowego, zupełnie naturalnego” – mówił o swojej metodzie twórczej Arvo Pärt, estoński gigant, którego świat pokochał za jego święty minimalizm, za muzykę, która jest jak sklepienia katedr albo korony drzew. Zaczynał w awangardowej kontrze do sowieckich wytycznych, ale ponoć odnalazł swój unikalny styl dzięki rozmowie z człowiekiem odśnieżającym ulicę. „Co powinien robić kompozytor?” – zapytał go w akcie desperacji, udręczony blokadą twórczą. „Powinien kochać każdą swoją nutę” – usłyszał. I rzeczywiście, każdy dźwięk jego kompozycji brzmi jakby był ukochany. W wykonaniu muzyków AUKSO usłyszymy następujące kompozycje Pärta: „Fratres”, „Summa”, „Psalom”, „Da pacem Domine” – wszystkie na kwartet smyczkowy, „Missa syllabica” na kwartet wokalny i kwartet smyczkowy oraz „Spiegel im Spiegel” na kontrabas i fortepian.

AUKSO4KIDS: RADOŚĆ // sobota, 28.01, godz. 11:00

Aukso rozpocznie również nowy, bardzo emocjonujący, a nawet emocjonalny cykl spotkań #AUKSO4KIDS. Nie będzie jednak nikomu grać na emocjach, ale spróbuje je zagrać. Pierwsza będzie radość, która rozświetla, ogrzewa, rozsadza, dźwięczy śmiechem i podskakuje. Tak ruszym w nowy rok – durowo!
Bilety na koncerty sezonu 8.2 są już dostępne w sprzedaży na stronie Ticketmaster Polska.
Ze szczegółowym repertuarem można zapoznać się również na stronie www.aukso.pl