Ruchoma stajenka w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu Starym.

 


Można już podziwiać bieruńską ruchomą stajenkę, która znajduje się w kościele pw. św. Bartłomieja w Bieruniu Starym. Aby w pełni docenić jej piękno, trzeba ją zobaczyć na własne oczy. Gorąco do tego zachęcamy! Podkreślamy również, że stajenka ta, jako jedyna w Polsce, co roku czynna jest do 14 lutego, kiedy to obchodzony jest odpust ku czci Św. Walentego, patrona naszego miasta. Jej oficjalne uruchomienie (wprawienie w ruch) nastąpi – tradycyjnie w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia.

Bieruńska stajenka, która potocznie nazywana jest „betlyjką” od lat 60. znajduje się w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Bieruniu Starym i jest jedyną ruchomą stajenką w regionie. W tym roku postawiona została już po raz 67. Powstała w 1955 roku, a jej inicjatorem był ówczesny proboszcz starobieruńskiej parafii ks. Jan Trocha, który zainspirował parafian do stworzenia tego pięknego dzieła. Stajenkę, przez kolejne lata budowało kilka pokoleń mieszkańców Bierunia, którzy z wielkim oddaniem poświęcali się tej sprawie.

Z roku na rok popularność bieruńskiej stajenki stawała się coraz większa. Aktualnie odwiedzają ją mieszkańcy nie tylko Bierunia i okolic, ale również turyści z całej Polski, a nawet Europy i Ameryki, o czym świadczą wpisy znajdujące się w kronice stajenki. Jest ona przedmiotem zainteresowania rozmaitych mediów, w tym telewizji.

Obecnie ruchomą szopkę tworzy drewniana konstrukcja o powierzchni 40 m2, która została wykończona różnymi materiałami. Umieszczono nad nią 6,5-metrową panoramę, która daje niesamowity Bożonarodzeniowy nastrój. Podsyca go ponad sto ruchomych i kilkadzisiąt stałych figurek przedstawiających zarówno postacie, które według tradycji muszą znaleźć się w szopce, jak i współczesne ważne dla naszego regionu, a nawet kraju. Nie zabrakło również figurek zwierząt, a także wykonanych z ogromną dbałością o szczegóły budynków: domów, kościoła, zamku, czy szybu kopalnianego. Atmosferę dopełniają kolędy śpiewane przez zastępy anielskie oraz odgrywane przez trębacza.


Źródło : https://www.bierun.pl/