„Bilet pokutny” zamiast kary za jazdę bez biletu.

 


Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadza „bilet pokutny” dla jadących na gapę pasażerów. „Rozwiązanie pozwala obniżyć opłatę dodatkową za jazdę bez ważnego biletu”.

Aby nigdy nie stanąć przed tym dylematem, wystarczy zawsze podróżować z ważnym biletem.
Czym jest bilet „pokutny”? To nowe rozwiązanie wprowadzone do taryfy ZTM, wraz z podniesieniem kar za jazdę bez ważnego biletu.
Jak on działa? Rozwiązanie pozwala obniżyć opłatę dodatkową za jazdę bez ważnego biletu (nazywaną potocznie „mandatem”). Aby skorzystać z takiej możliwości należy w ciągu 14 dni od otrzymania „mandatu” zwrócić się do ZTM z wnioskiem i zakupić bilet „Sieć – 180”.
Dzięki temu, zamiast płacić „karę”, bardziej opłaca się kupić bilet i od tego momentu uczciwie i w spokoju podróżować komunikacją miejską. Przez to obniżoną opłatę dodatkową i sam bilet można nazwać „pokutnym” – bo mimo wcześniejszej wpadki w postaci jazdy na gapę, w konkretny sposób zachęca do uczciwości.
Możliwość obniżenia opłaty dodatkowej przy zakupie biletu półrocznego jest możliwa od 17 października, kiedy to wraz ze zmianą cennika wzrosły kary za jazdę bez ważnego biletu. Teraz opłata ta wynosi 200 (płatność na miejsc), 300 (płatność do 14 dni) lub nawet 550 zł (płatność po 14 dniach).
W pierwszym miesiącu funkcjonowania „biletu pokutnego”, skorzystały z niego 73 osoby.