Kultura Osiedla – Osiedle Kultury, Rewitalizacja dla Miasta Tychy 2022 na Czułowie-Osadzie.

 


Rewitalizacja Czułowa Osady realizowana w roku 2022 dobiega końca. To tu w czerwcu, lipcu i sierpniu Miejskie Centrum Kultury w Tychach animowało i zachęcało do działań najmłodszych mieszkańców dzielnicy, dzięki czemu teraz – we wrześniu, możemy obserwować efekty pomysłowości i pracy lokalnej społeczności. W ramach warsztatów powstały ekologiczne drewniane kwietniki wypełnione roślinnością, a budynki ozdobiły elementy ceramiczne stworzone właśnie przez Czułowian.

Czułów Osada – ta najbardziej wysunięta na północ dzielnica Tychów znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładów produkcyjnych u wylotu z miasta – często jest miejscem mijanym samochodem lub autobusem w drodze do i z Katowic i kolejnych miast regionu. Wystarczy jednak wejść między zabudowania przy ul. Katowickiej, by zobaczyć czułowski mikroświat z innej perspektywy. Spotkamy tutaj sporo zieleni, plac zabaw, wyremontowane uliczki oraz odnowione budynki, które nie straciły swojego pierwotnego śląskiego charakteru. Mieszkańcy dzielnicy znają się, dzieci wspólnie się bawią i to stanowiło kanwę do działań podejmowanych w tym roku przez Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ramach Rewitalizacji dla miasta Tychy odbywającej się od kilku lat pod nazwą „Kultura Osiedla – Osiedle Kultury”. Projekt ma w swoim założeniu nie tylko realnie wpłynąć na najmłodszych mieszkańców Osady, ale także pozostawić swój trwały ślad w tym miejscu na kolejne nawet kilkadziesiąt lat. Dzięki szeregowi działań – udało się tego dokonać.

Od czerwca 2022 r. na Czułowie trwały warsztaty o czterech różnych tematykach, skierowane do dzieci i młodzieży z dzielnicy w wieku 6-17 lat. Zajęcia zainaugurował survival prowadzony przez doświadczonego instruktora, ekstremalnego podróżnika i naturalnego pedagoga ulicy, wychowującego się niegdyś na warszawskiej Pradze, Krzysztofa Lewickiego Kolejnym typem zajęć były te z zakresu stolarstwa, prowadzone przez instruktorów z Fundacji Bobrowe Żeremia, pracujących w drewnie, dzięki którym na Czułowie powstało 12 okazałych drewnianych skrzyń-donic, docelowo umieszczonych przed klatkami budynków na Osadzie. Te elementy małej architektury powstały od początku do końca rękami dzieci z pomocą Bobrowych Żeremi,
a najmłodsi mieszkańcy Osady z chęcią sięgali po młotki, piły do drewna czy wkrętarki, by na koniec pomalować gotowe skrzynki impregnatem, który pozwoli cieszyć się kwietnikami przez długie lata. Podczas sierpniowych ogrodniczych zajęć z Kingą Kaźmierczak (hodowczynią własnych warzyw i owoców, twórczynią naturalnych kosmetyków) zasadzone zostały w nich rośliny wieloletnie i ozdobne trawy, a gotowe kompozycje rozmieszczono wokół budynków mieszkalnych na Osadzie.

Ostatni, może nawet najpiękniejszy warsztat poprowadziła dla młodzieży ceramiczka Marta Piróg, która jest m.in. współautorką dwóch murali w Tychach – Zofii Nałkowskiej i Ryśka Riedla. Za sprawą i pod okiem artystki, podczas zajęć ceramicznych odbywających się w czułowskiej „Bazie” Placówce Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tychach, powstały prace ceramiczne, które docelowo składają się na mozaiki zdobiące blendy okienne w budynkach Czułowa Osady. To kolejny trwały efekt Rewitalizacji – w minionych dniach okna wypełniła sztuką wychodzącą z rąk Marty i uczestników zajęć na podstawie projektu tej pierwszej, uwzględniającego dziecięcą kreatywność wypaloną w piecu. Elementy ceramiczne zdobią od tej pory różne zakątki Czułowa Osady – warto wybrać się tam na poszukiwania tych małych dzieł stuki.

Każde działanie tegorocznej Rewitalizacji na Czułowie miało swój cel. Podczas survivalu nacisk był kładziony na praktyczne umiejętności pozwalające radzić sobie sprytnymi rozwiązaniami w codziennych trudnościach, ale także wzmacnianie wiary w siebie i swoje możliwości
u uczestników zajęć. Podczas stolarki dzieci rozwijały zdolności manualne i zmysł techniczny, uczyły się koncentracji, poznawały trud pracy fizycznej i wartość przedmiotów, nawet tak zwyczajnych jak donica, na której zbudowanie potrzebują kilku godzin ostrożnej i precyzyjnej pracy. Zajęcia z pasjonatką zielarstwa i ogrodnictwa pomogły dzieciom zrozumieć w jaki sposób dbać o rośliny i które zioła lub kwiaty warto mieć u siebie w domu. Ceramika rozwijała kreatywność pozwalając na odciśnięcie w glinie swojej wizji artystycznej, która została wypalona w piecu ceramicznym i dziś stanowi stały element osiedla.

Kolejne tyskie osiedle przeszło Rewitalizację. Działania podejmowane w tym roku na Czułowie nauczyły nowych umiejętności uczestników zajęć i pozostawiły swój ślad w tym miejscu na kolejne lata. Mikrodziałania ponownie przyniosą efekty w następnej z tyskich małych ojczyzn…

Organizator:

  • Miejskie Centrum Kultury w Tychach

Współorganizatorzy:

  • BAZA Placówka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży – MOPS Tychy, KS 1920 Czułowianka Tychy

This slideshow requires JavaScript.