Młoda mistrzyni Europy z Bierunia.

 


Maja Gawenda (KSS Piast Bieruń) zdobyła brąz na strzeleckich Mistrzostwach Europy we Wrocławiu. Otworzyła medalową stawkę wśród juniorów. Grand Prix Wrocławia zdobył Stanisław Kozłowski z… Poznania. A mistrzowską rywalizację juniorów zakończyło na II miejscu „srebrna trio” młodych strzelców z Białegostoku, Wrocławia i Tarnowa.

Zawodniczka z Bierunia zdobyła III miejsce w konkurencji karabin sportowy 60 strzałów leżąc. Wystrzelała wysoki wynik 624,5 punktu i tylko milimetry oraz różnica 0,4 punktu dzieliły ją od srebra.

– Jest w niej potencjał i jestem pewien, że może dać z siebie jeszcze więcej. Jest jeszcze juniorką młodszą, ma czas – mówi Grzegorz Pietrzyk, trener juniorów w kadrze narodowej. – Zespół dziewczyn na treningach trzymał poziom.

„Srebrne trio” zdobyło II miejsce podczas drużynowej konkurencji karabin 3 postawy juniorów. Polskę reprezentowali: Michał Chojnowski (KS Kaliber Białystok), Maciej Ogórek (WKS Śląsk Wrocław – Sekcja strzelecka), Wiktor Sajdak (TKS LOK Tarnów). W meczu o złoto zmierzyli się z drużyną z Francji, która ostatecznie wygrała 17:9.

– Chcieliśmy „przytulić złoto”, ale nikt nie narzeka na srebro – żartuje Michał Chojnowski z KS Kaliber Białystok. – W meczu o złoto najpierw wyrównaliśmy, ale później Francuzi nie dawali już nam „miejsca na punkty” i zaczęli zbierać przewagę. Mimo wcześniejszych remisów. Cieszę się, że z takim samym składem jedziemy w październiku na Mistrzostwa Świata do Kairu.

Ale to Stanisław Kozłowski (Dwór Grunwaldzki Poznań – Młodzieżowe Centrum Strzelectwa) ma za sobą najlepszy start na tegorocznych Mistrzostwach Europy we Wrocławiu. 10 września junior błysnął talentem w konkurencji pistolet dowolny 60 strzałów. Wywalczył złoty medal i wygraną w Grand Prix Wrocławia.

W stolicy Dolnego Śląska juniorzy już zakończyli mistrzowską rywalizację, a w tym tygodniu (12-17 września) na sportową arenę wchodzą seniorzy. Polskę reprezentuje 40 zawodników i o miejsca na podium rywalizują z ponad 400 najlepszymi strzelcami z 35 krajów Europy. Mistrzostwa do Wrocławia zostały przeniesione z Moskwy po wybuchu wojny w Ukrainie. Rywalizować będą nie tylko o medale i mistrzowskie tytuły, bo we Wrocławiu rusza kwalifikacja na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.