Rozmowy z Beksińskim i o Beksińskim – spotkanie z Jarosławem Mikołajem Skoczniem.

 


W piątek 26 sierpnia o godz. 19.00 w Tichauer Art Gallery w Browarze Obywatelskim w Tychach, w ramach wydarzeń towarzyszących festiwalowi „Beksiński na Śląsku”, odbędzie się spotkanie z Jarosławem Mikołajem Skoczniem, znajomym Zdzisława Beksińskiego, dziennikarzem i autorem dwóch książek o Mistrzu. Opowie publiczności o ich spotkaniach i rozmowach, o twórczości Zdzisława Beksińskiego, jego poglądach, pasjach, wyobraźni i poczuciu humoru.

Jedynej w Polsce i tak obszernej wystawie poświęconej malarstwie Zdzisława Beksińskiego pt. „Beksiński na Śląsku” towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające, w ramach których publiczność ma okazję m.in. obejrzeć filmy dokumentalne o rodzinie Beksińskich, spotkać się z przyjaciółmi i współpracownikami Mistrza, a także potańczyć przy muzyce, którą puszczał w swoich czasach studenckich słynny Nosferatu, czyli Tomek Beksiński.

W piątek, 26 sierpnia odbędzie się wyjątkowe spotkanie z dziennikarzem radiowym, producentem telewizyjnym, pisarzem i poetą Jarosławem Mikołajem Skoczniem, autorem książek: „Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa”, gdzie znalazły się listy o życiu i śmierci pisane przez uznanego malarza z młodym artystą, które pozwalają zobaczyć Mistrza w prywatnej odsłonie oraz bestselleru ,,Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”, gdzie zostały zamieszczone obszerne fragmenty dzienników Zdzisława Beksińskiego z lat 1993 – 2005, w których szczerze i z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru i ironią opisuje otaczającą go rzeczywistość.

Znajomość Jarosława Mikołaja Skocznia ze Zdzisławem Beksińskim zaczęła się w momencie, gdy udał się do malarza z propozycją umieszczenia jego grafik na płycie zespołu Legendary Pink Dots, którego Tomasz Beksiński, syn Mistrza, był wielkim fanem. Na przestrzeni lat Jarosław Mikołaj Skoczeń przeprowadził ze Zdzisławem Beksińskim wiele wywiadów radiowych i prasowych i współpracowali aż do tragicznej śmierci artysty. Podczas spotkania z publicznością i fanami twórczości Zdzisława Beksińskiego, Jarosław Mikołaj Skoczeń opowie o jego znajomości z Mistrzem, ich spotkaniach, rozmowach i o tym, jak Mistrz na niego wpłynął.

„Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/ to pierwsza w historii, niepowtarzalna i tak kompleksowa prezentacja twórczości i ogromnej kreacji Zdzisława Beksińskiego, w tym roku w Polsce do zobaczenia tylko w Tichauer Art Gallery w Tychach do 23 września. Widzom zostało udostępnionych 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, oraz 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej, do niedawna uważanych za zaginione. Czynna jest także wystawa „Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.

Festiwal „Beksiński na Śląsku” jest organizowany przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art. Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Partnerem strategicznym wystawy są Koleje Śląskie.

Więcej informacji:

https://beksinskinaslasku.pl/

https://www.facebook.com/beksinskinaslasku

https://www.instagram.com/beksinskinaslasku

https://tichauer.pl

Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://beksinskinaslasku.pl/

Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.

Informacje organizacyjne:

Orientacyjny czas zwiedzania wystawy to 40 minut. Bilety oferowane są na określone przedziały godzinowe, od poniedziałku do czwartku w godzinach 12:00-21:00, a od piątku do niedzieli w godzinach 9:00-21:00. W wybranym przedziale czasowym można odwiedzić ekspozycję o dowolnej porze.

Ceny biletów:

Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego: bilet normalny: 39 zł, bilet ulgowy: 30 zł

Wystawa malarstwa Zdzisława Beksińskiego + Wystawa Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition: bilet normalny: 55 zł, bilet ulgowy: 45 zł, bilet grupowy (powyżej 30. osób): 45 zł

 

Do zakupu biletu ulgowego na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnieni są:

  • uczniowie/studenci z ważną legitymacją uczniowską/studencką,
  • seniorzy powyżej 65 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) w weekendy, od piątku do niedzieli.

Do darmowego wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego uprawnione są:

  • osoby niepełnosprawne (wraz z opiekunem) od poniedziałku do czwartku,
  • dzieci do 6 roku życia.

Bilety na wystawę multimedialną Beksiński Multimedia Exhibition – Human Condition w Tichauer Art Gallery można kupić również na miejscu, ale wyłącznie po okazaniu biletu wstępu na wystawę malarstwa Zdzisława Beksińskiego.