W Parku Suble powstaje boisko do gry w bule.

 


Gra w bule najpopularniejsza jest we Francji, jednak grają w nią ludzie na całym świecie. Nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania ani specjalistycznych umiejętności. Mogą w nią grać zarówno małe dzieci, jak i osoby starsze. W Tychach właśnie powstaje pierwszy taki tor.

Boisko w Parku Suble będzie miało 2 tory o wymiarach 8 na 15 metrów. Przy boisku staną także ławki i kosz na śmieci. Inwestycja jest realizowana w ramach budżetu obywatelskiego, jej koszt to 77 tys. złotych brutto. Prace mają się zakończyć najpóźniej do końca września br.

Inwestycja ma uatrakcyjnić ofertę spędzania wolnego czasu  w naszym mieście i zachęcić  dorosłych i osoby starsze do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i korzystania z terenu Parku. Boisko do gry w bule będzie sposobem na integrację mieszkańców i będzie mogło też służyć nauczycielom tyskich szkół do urozmaicenia zajęć wychowania fizycznego – wskazywał we wniosku jego autor Michał Kasperczyk. Proste reguły tej gry sprawiają, iż gra ta jest idealną formą spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym i towarzyskim – dodaje.

Jak grać?

Zasady gry są bardzo proste. Wziąć w niej udział może więc każdy, kto jest w stanie unieść i rzucić metalową kulę. Najważniejsza w rozgrywce wydaje się być precyzja rzutu, a także przyjęta strategia, która sprawi, że nasze bile znajdą się bliżej celu.

Oczywiście znaczenie mają również same bule, czyli omawiane metalowe kule. Ich ciężar najczęściej wynosi od 0,65 do maksymalnie 0,8 kg.

Cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli.

Każdy gracz posiada metalowe kule, zwane bulami, których średnica wynosi od 70,5 do maksymalnie 80 mm. Ich zadaniem jest trafić z wyznaczonego miejsca jak najbliżej niewielkiej (średnica 30 mm) kulki drewnianej, która określana jest mianem cochonet (prosiaczek lub świnka). Jeśli nasze kule na koniec gry znajdą się najbliżej celu, otrzymujemy najwięcej punktów. Podczas rozgrywki możliwe jest wybijanie bil przeciwników.

W zależności od przyjętej rozgrywki, mogą być one dobierane na trzy różne sposoby. W przypadku gry singlowej, naprzeciwko siebie staje dwóch graczy, każdy z nich dysponuje trzema metalowymi bilami. W dubletach jedna drużyna liczy dwóch graczy – posiadają oni po trzy kule. W petankę – tak jest również ta gra grać można także w składach 3 na 3. W takiej rozgrywce gracze dysponują dwoma kulami.

Gra jest dzielona na partie, które składają się z kilku rozgrywek. Okres od wyrzucenia świnki (odległość do niej musi wynieść co najmniej 6 metrów) do ostatniej buli nazywany jest właśnie rozgrywką. Na koniec podliczane są punkty – otrzymuje je ten gracz, który umieścił swoją bulę najbliżej kuli-celu. Każda kula znajdująca się bliżej świnki niż najlepsza kula przeciwnika jest punktowana. W przypadku gier w trzy- lub dwuosobowych składach, w ramach jednej rozgrywki można otrzymać maksymalnie 6 punktów, natomiast podczas rozgrywek singlowych 3 punkty.

Zwycięzcy rozpoczynają następną rozgrywkę. Partia kończy się wtedy, gdy jedna drużyna (lub gracz) zbierze łącznie 13 punktów. Ze względu na zasady gry, możemy skupić się albo na umieszczaniu swoich kul jak najbliżej świnki albo na wybijaniu kul przeciwnika.

Historia

Boule nosi różne nazwy. We Francji, gdzie jest najpopularniejsza, nazywana jest Pétanque, natomiast w naszym kraju na tę dyscyplinę najczęściej mówi się gra w bule. Niezależnie od nazewnictwa, cel rozgrywki jest jeden: trafienie metalowymi kulami możliwe najbliżej świnki, czyli kuli-celu.

Historia gry w Boule sięga czasów antycznych, kiedy to grano kamieniami. Dopiero po pewnym czasie ich miejsce zajęły drewniane kulki. Na początku zagrywali się w nie Grecy, później zwyczaj ten przejęli Rzymianie. W obecnym kształcie gra rozwijana jest od początku XX wieku. Mniej więcej od 1930 roku zaczęto używać wyłącznie kul stalowych. Pierwsze turnieje międzynarodowe były rozgrywane od 1959 roku.

Boule to obecnie sport nieolimpijski, który jednak rozgrywany jest w ramach tak zwanych World Games. Przyjmuje się, że we Francji liczba licencjonowanych graczy rozwijających się w tej dyscyplinie przekracza granicę 500 tysięcy. Petanka jest również bardzo popularna w Hiszpanii, Belgii, Niemczech, Kanadzie i Maroko. Ludzi rzucających zestawem kul spotkać można także w Polsce – szacuje się, że w naszym kraju liczba licencjonowanych graczy przekracza tysiąc, natomiast osób rekreacyjnie uprawiających ten sport jest nawet kilkanaście tysięcy.


Źródło : https://umtychy.pl/