Plenerowy Wieczór Filmowy Festiwalu Filmów Amatorskich w Bieruniu.

 


Sobota, 17 września zapowiada się niezwykle interesująco! Po raz pierwszy w historii naszego miasta na bieruńskim rynku odbędzie się plenerowy Wieczór Filmowy Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali. Mowa tu o wydarzeniu promującym sam Festiwal, a tan zaplanowany jest na 23-24 września (w Domu Kultury GAMA).

W ramach Wieczoru Filmowego Festiwalu na dużym ekranie odbędzie się projekcja przedpremierowa filmów amatorskich. Obejrzeć będzie można kilka „perełek”, które zaistniały w Bieruniu podczas poprzednich edycji Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 18:00 na rynku, a towarzyszyć mu będą miłe niespodzianki.

  • Teatr dla Dorosłych w Bieruniu – tegoroczny laureat Nagrody Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego w dziedzinie kultury  CLEMENS PRO CULTURA wystąpi na plenerowej scenie z krótkim, premierowym programem.
  • Orkiestra Dęta PIAST zagra koncert otwierający wydarzenie i nawiązujący do górniczych tradycji Festiwalu.

Na słonecznym rynku czekać na Was będą leżaki i krzesła (w razie niepogody wydarzenie odbędzie się w JUTRZENCE). Zachęcamy do przynoszenia z sobą na rynek własnych leżaków.

Przypomnijmy, że Festiwal Filmów Amatorskich im. Leona Wojtali w Bieruniu powraca po pięcioletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa i problemami organizacyjnymi. Producentem tegorocznej edycji po raz pierwszy jest Stowarzyszenie Solidarność Pamięci Strajkujących Górników Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 Grudnia 81. Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest oczywiście, jak zawsze – Wojciech Wikarek.

Festiwal organizowany jest od 1993 roku co dwa lata. Przez pierwszych dziesięć edycji był festiwalem ogólnopolskimi, a od czterech edycji ma charakter międzynarodowy. Burmistrz Miasta Bierunia Krystian Grzesica napisał na swoim facebookowym FanPage’u: Szeroka współpraca organizacyjna, nowe spojrzenie na tą kultową inicjatywę i odświeżona wersja jej realizacji… Bardzo jestem ciekaw efektów!

Organizatorami Festiwalu są:

  • Stowarzyszenie Solidarność Pamięci Strajkujących Górników Kopalni Węgla Kamiennego Piast 14-28 Grudnia 81
  • Miasto Bieruń
  • Powiat Bieruńsko-Lędziński
  • Województwo Śląskie za pośrednictwem Ars Cameralis Silesiae Superioris (Ars Cameralis jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Śląskiego)
  • Federacja Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce
Źródło : https://www.bierun.pl/