Etno Dzika Plaża – dzień 1.

 


Folkowe rozpoczęcie lipca już w najbliższy weekend na Dzikiej Plaży Paprocany.

2 lipca w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

godz. 17.00 Fifidroki

Muzyka Fifidroków nawiązuje do tradycji folkowych Śląska, ale nie jest ograniczona tylko tymi wpływami. Będzie można się przekonać na własne uszy pierwszego dnia na Etno Dzika Plaża.

Alternatywni, folkowi, punkowi i ludowi. Pozagatunkowi, bo liczy się energia. Do tego elektryczni i elektroniczni.
Muzyka Fifidroków ma swoje korzenie w śląskich kominach, beskidzkich polach, ukraińskich wsiach, żydowskich kibucach i zakazanych dzielnicach śląskich miast. Ich muzyka jest równie agresywna i brudna co balladowa i baśniowa.
Nie ma gatunku muzycznego, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku. Są natomiast słuchacze, którym brak kategorii nie straszny i którzy doceniają zawartość muzyki w muzyce.

Skład zespołu:
Norbert Jasłowski – gitara, samplery
Eugeniusz Lenart – bas
Damian Machnik – perkusja
Agnieszka Mazur – wokal
Joanna Milka – wokal, synth
Łukasz Nowotka – skrzypce
Bartek Pluciński – gitara

godz. 18.30 Klezmafour

Zespół, który jest przedstawicielem muzyki klezmerskiej i bałkańskiej zagra pierwszego dnia muzycznej imprezy Etno Dzika Plaża.

Klezmafour, to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tych regionów czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z rockową energią i bałkańskim szaleństwem.

Zespół składający się z klasycznie wykształconych muzyków jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą koncertową po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław, jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą.

Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały dołączeniem do impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando obok tak znanych grup, jak Kapela ze Wsi Warszawa, czy Vavamuffin. Zespół jest finalistą programu „Must be the Music” oraz półfinalistą „Mam Talent”. Ma na swoim koncie świetnie przyjęte występy na tak ważnych festiwalach, jak Heineken Open’er, Przystanek Woodstock, Ethnoport Poznań, Lviv Klezmer Fest (Ukraina), Leeds Jewish Festival (Wielka Brytania), Intercultural Days, Stambuł (Turcja).

Oprócz koncertów na dużych festiwalach zespół doskonale sprawdza się na koncertach w filharmoniach (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Baltica, Opera i Filharmonia Podlaska, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Filharmonia Łódzka).

Portal Culture.pl tak pisze o zespole:

Nazwa wskazuje na szczególne umiłowanie muzyki klezmerskiej, ale Klezmafour – zresztą nie kwartet – podaje ją w nieortodoksyjnej postaci. Chętnie nasącza żydowskie skale dźwięków współczesnym jazzem, wpływami bałkańskimi, arabskimi, a nawet punkową energią. Tworzy na ich bazie autorskie kompozycje i ma zupełnie własne brzmienie.

Zespół zagra w składzie:
Gabriel Tomczuk – kontrabas elektryczny
Andrzej Czapliński – skrzypce
Mateusz Chmiel – klarnet
Rafał Grząka – akordeon
Kamil Siciak – perkusja
Piotr Maślanka – melodika, produkcja

godz. 20.30 Dagadana

Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Zagra pierwszego dnia na Etno Dzika Plaża.

 już od ponad 14 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tam, gdzie dociera, przekracza granice pomiędzy narodami, sceną a publiką, udowadniając, że szczerość w muzyce zapoczątkowuje niesamowitą mistyczną przygodę, wymianę dziejącą się między ludźmi.

Dagadana jako jedyny zespół z Polski i Ukrainy zagrał w 2019 roku na legendarnym Glastonbury Festival! Rozpisywał się o nich amerykański National Geographic. Koncertowali w 26 krajach. Na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej, a także podczas wielu tournée w Chinach.

Nowa płyta „Tobie” (nominowana do Nagród Fryderyk 2022) jest pełna pieśni życzeniowych (najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach). Folkowo-jazzowo-elektroniczne aranżacje są ważnym głosem nie tylko w polsko-ukraińskich relacjach. Zespół pokazuje, że śpiewając w ojczystych językach, można zwrócić uwagę radiowców i słuchaczy w najdalszych zakątkach naszego globu.

Skład zespołu:
Daga Gregorowicz – wokal, elektronika, perkusjonalia
Dana Vynnytska – wokal, instrumenty klawiszowe, perkusjonalia
Mikołaj Pospieszalski – kontrabas, gitara basowa, skrzypce, syntezatory, wokal
Bartosz Mikołaj Nazaruk – perkusja, perkusjonalia, wokalŹródło : https://kultura.tychy.pl/