W Bieruniu powstaną trzy łąki kwietne.

 


W ramach projektu Metropolitalne Łąki Kwietne, w Bieruniu w tym roku powstaną dwie łąki – przy ulicy Węglowej (na terenie zielonym przed Szkołą Podstawową nr 3) oraz na ulicy Marcina (na wysokości Żłobka „Mikołajkowo”). Patronem projektu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Trzecia łąka kwietna powstanie w najbliższych dniach na osiedlu Chemików (obok siłowni pod chmurką). To zadanie realizowane w ramach Zielonego Budżetu Miasta Bierunia 2022.

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz  małych zwierząt.  Przyczyniają się również do ograniczania  populacji kleszczy, bowiem występująca na nich różnorodność gatunków owadów wabi niczym bogata stołówka ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę o kleszcze. Przez to na łąkach kwietnych występuje ich zdecydowanie mniej niż na trawnikach.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo na jesieni, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W ramach organizowanych przez Metropolię warsztatów wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich, dlatego odbywać się one będą jesienią.


Źródło : bierun.pl