IX Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST : Dialog o słowie.

 


Teatr Mały – 26.05.2022 r., godz. 20.00 – online YouTube

Premiera rozmowy dziennikarki z Janem Kondrakiem, autorem tekstów, bardem, kompozytorem i jednym z najbardziej znanych popularyzatorów tekstów Edwarda Stachury.

Jan Kondrak – absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałoży- ciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMIE. Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współ- czesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie, a najwięcej
w piśmie Piosenka. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II. Osobne rozdziały poświęcono Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyj-no-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL. Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie
i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lu- blinie. Koncertował w głównie w Polsce. Ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, Białorusi i Ukrainie.

Wydał następujące fonogramy solowe: Missa Pagana, Tango Tristè, Madamme I i Madamme II (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i pozycje z tekstami własnymi: Wyzwanie,Tym – co pod wiatr, Romanse ballady, Kto Co, Maratończyk, Wieczna Wieża., Czeska.

Teresa Drozda (ur. 1975) – dziennikarka radiowa. Od 1992 do 2021 roku związana z Polskim Radiem, gdzie na antenach Jedynki, Trójki i Radia dla Ciebie prowadziła autorskie audycje poświęcone teatro- wi, literaturze, historii polskiej rozrywki i piosenki literackiej. Pasjo- natka kultury czeskiej. Znawczyni twórczości Jeremiego Przybory i redaktorka wydania jego Dzieł (niemal) wszystkich (2015 i 2016). W lutym 2021 uruchomiła swój podcast o kulturze DROZDOWISKO, zaś w kwietniu dołączyła do ekipy Radiospacji z audycją DROZDOWISKO.MUSIC. Od 2013 roku prowadzi gawędy o historii polskiej rozrywki. Zaczęło się od gawęd na temat twórczości Jeremiego Przybory, z czasem cykl się rozrósł i teraz obejmuje wiele innych tematów przedstawianych podczas spotkań w różnych ośrodkach kultury i bibliotekach na terenie całego kraju (w ramach festiwali, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku lub jako odrębne spotkania z publicznością). Dwukrotnie (2011 i 2016) otrzymała stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego przeprowadziła wiele rozmów z uczestnikami i twórcami ży- cia kulturalnego lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i późniejszych. W 2018 roku spędziła trzy miesiące w Pradze, w ramach stypendium przyznanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszegradzki (Vise- grad Found). Laureatka Honorowego Mazurka 2018 przyznawanego przez kapitułę Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata oraz kilku na- gród na festiwalach twórczości radiowej za swoje reportaże. W 2018 roku w Czechach ukazała się płyta z jej piosenkami, nagrodzona Andelem – najważniejszą czeską nagrodą muzyczną. W 2021 roku kolejne jej piosenki trafiły na czeską płytę. Od 1999 Teresa Drozda prowadzi niezależny serwis internetowy Strefa Piosenki (www.strefa- piosenki.pl) poświęcony piosence artystycznej, w którym publikuje recenzje, wywiady i felietony. Jest jurorką kilkunastu przeglądów i festiwali piosenki autorskiej i poetyckiej, prowadzi koncerty, reda- guje płyty. Na FB prowadzi fanpage Czeski kousek, który odzwiercie- dla jej czeskie zainteresowania.

Rozmowę będzie można zobaczyć na kanale YouTube Teatr Mały Tychy.


Źródło : https://teatrmaly.tychy.pl/