Maj 2022 z AUKSO.

 


Aukso Modern

Aukso feat. Marcin Wasilewski
Zapraszamy na koncert w ramach serii Aukso Modern z udziałem Marcin Wasilewski Trio, najbardziej znanego na świecie polskiego tria jazzowego.

Marcin Wasilewski Trio z towarzyszeniem Radka Nowickiego zaprezentują wybór kompozycji lidera w aranżacji Michała Tokaja. Nowicki jest jednym z najlepszych saksofonistą młodego pokolenia, grywał m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim i Tomaszem Stańką (w projekcie „Peyotl”). Może dlatego tak doskonale rozumie się z triem Wasilewskiego, że ma do czynienia z wychowankami najwybitniejszego polskiego trębacza? Pianista nie skończył jeszcze liceum, kiedy jego – oraz jego kolegów, kontrabasistę Sławomira Kurkiewicza i perkusistę Michała Miśkiewicza – usłyszał Stańko i zaprosił do wspólnego grania. U jego boku dojrzewali jako artyści i szykowali się do samodzielnego podboju świata. „Są pełni życia, nawet kiedy lunatykują” – dowcipnie, ale i celnie uchwycił styl Marcin Wasilewski Trio recenzent „The Guardian”. Z tą zdolnością do łączenia wirtuozerii z onirycznym, melancholijnym nastrojem, polski zespół idealnie pasuje do katalogu kultowej niemieckiej wytwórni ECM.

Marcin Wasilewski – fortepian
Radek Nowicki – saksofon
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja


Mediateka – 14.05.2022 r., godz. 11:00
Aukso4Kids
Małe Monografie: Paweł Szymański
Zapraszamy na warsztaty dla dzieci prowadzone w ramach cyklu AUKSO4KIDS.

Jak dowiadujemy się z książki Krzysztofa Kwiatkowskiego Paweł Szymański nie lubi opowiadać o sobie ani o swoich utworach. Ale dzięki opowieściom jego znajomych wiemy, że w szkole grał na fagocie, na przerwach śpiewał chorały Bacha i był „niesforny”. Zdarza mu się razem z żoną jeździć na rowerze wokół jeziora Wigry i jeść tam świeżą rybę. To co nas interesuje najbardziej, to muzyka Szymańskiego i to ona wszystko nam opowie. Czuję, że Wam się spodoba!


Mediateka – 21.05.2022 r., godz. 19.00

Chopin 2020
Mateusz Krzyżowski
recital fortepianowy
Zapraszamy recital solowy Mateusza Krzyżowskiego, uczestnika XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Mateusza w Tychach przedstawiać nie trzeba, bo całe miasto z dumą i radością śledziło jego występy w Konkursie Chopinowskim. Tyszanin przyznawał po nim, że długo nie lubił grać Chopina i odblokował się dopiero podczas przygotowań do konkursu, a cennymi radami służyła mu… narzeczona. Krzyżowski urodził się w 1999 roku, pięć lat później po raz pierwszy zasiadł do fortepianu. Jest absolwentem Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego w Tychach, w klasie mgr Bożeny Furmańskiej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie prof. Lubow Nawrockiej oraz mgr. Sebastiana Nawrockiego. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Jest laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina i najmłodszym jak dotąd laureatem nagrody Prezydenta Miasta Tychy w dziedzinie kultury.

W programie utwory Fryderyka Chopina


Mediateka – 22.05.2022 r., godz. 12.00
Aukso On/Side – Matinée
Nico Muhly
Zapraszamy na koncert w ramach serii Aukso On/Side z muzyką amerykańskiego kompozytora i aranżera współczesnej muzyki klasycznej, który pracował i nagrywał zarówno z muzykami klasycznymi, jak i popowymi.

Urodzony w 1981 roku amerykański kompozytor, absolwent prestiżowej nowojorskiej Juilliard School. To jeden z tych twórców muzyki współczesnej, którzy cieszą się masową popularnością, bo równie dobrze czują się w najszlachetniejszych salach koncertowych (nowojorska Metropolitan Opera zamówiła u niego dwie opery: „Two Boys” i „Marnie”, pisał też m.in. dla Britten Sinfonia i filharmoników z Los Angeles), jak i na festiwalach muzyki popularnej – dość powiedzieć, że współpracował m.in. z Björk, Sufjanem Stevensem, The National i Jamesem Blake’em. Sukces Muhly’ego to również cenione ścieżki dźwiękowe dla kina i telewizji, by wspomnieć choćby soundtrack do „Lektora”. Jego płyty ukazują się z nalepkami Decca i Nonesuch. Artysta współtworzy też islandzki kolektyw Bedroom Community. W programie poświęconego mu koncertu usłyszymy kompozycje: „Diacritical Marks”, „Stride”, „Short Variation on Mulier, ecce filius tuus” oraz „Common Ground”.