Improwizacje – recital Henryka J. Botora na fortepianie plenerowym Cadenza.

 


Plac Baczyńskiego – 30.04.2022 r., godz. 17:00

Zapraszamy na recital fortepianowy w wykonaniu Henryka Jana Botora, który odbędzie się na Placu K.K. Baczyńskiego 30 kwietnia o godz. 17.00.
dr hab. Henryk Jan Botor – kompozytor, organista, dyrygent, pianista. Naukę gry na fortepianie pobierał najpierw prywatnie pod kierunkiem Ewy Szymiczek-Tuszyńskiej, później w szkołach muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej pod kierunkiem Barbary Bock, Aleksandry Dębnickiej oraz Marii Świerczek-Niedziela. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z następującymi dyplomami: Wychowania Muzycznego (1984 r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989 r.) oraz organów w klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy ( z wyróżnieniem w 1989 r.). W 1988 r. pobierał naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej w Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana. W 1997 roku zdobył I nagrodę na konkursie kompozytorskim Vox Basilicae Calisiensis w Kaliszu za utwór na chór a cappella. Również w 2002 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Muzyka Ogrodowa w Krakowie.
Niedawno w 2016 roku napisał znaną na świecie Missa Joannis Pauli Secundi na chór i orkiestrę symfoniczną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Dedykował swoje utwory takim osobom jak: św. Jan Paweł II, Ojciec Święty Benedykt XVI, aktor i reżyser Mel Gibson, Krzysztof Penderecki, Jan Jongepier, Kaja Danczowska, Anna Górecka, Julian Gembalski, Stanisław Krawczyński i innym.
Utwory jego były wykonywane na różnych festiwalach min. Festiwal Prawykonań oraz Śląskie Dni Muzyki Współczesnej w Katowicach, Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Pax et Bonum per Musicam, jak również w tak prestiżowych miejscach jak katedra Notre-Dame w Paryżu.
Jego pieśń-hymn Misericordias Domini napisany na zamówienie Międzynarodowej Federacji XXXIV Kongresu Pueri Cantores zdobył wielką popularność i jest śpiewany przez chóry w Europie, Ameryce, Afryce i Azji. Jego zainteresowania obejmują również muzykę filmową. Jego muzyka znalazła się w filmach dokumentalnych Jerzego Ridana oraz Izabeli Drobotowicz-Orkisz. W 2014 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku został laureatem XLIII Edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz otrzymał brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast w 2017 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką honorową za Zasługi Dla Województwa Śląskiego. Pracuje na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w Polsce, Holandii, Niemczech i Meksyku, wykonując również własne kompozycje i improwizacje.
Wśród jego recitali znalazły się również koncerty złożone z samych improwizacji na zadane tematy. Brał również udział w nagraniach płytowych swoich kompozycji i improwizacji.

Źródło : https://kultura.tychy.pl/