Od 1 kwietnia rusza Tyski Rower.

 


Od piątku, 1 kwietnia, tyszanie będą mogli ponownie korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów. Udostępnionych zostanie 60 rowerów, które będzie można wypożyczyć w 7 lokalizacjach.

Do dyspozycji mieszkańców będą rowery standardowe, rowery z fotelikiem dziecięcym (to nowość), tandemy, rowerki dziecięce oraz rower trójkołowy.

Stacje rowerów zlokalizowane są: przy Dworcu PKP, wzdłuż ul. Borowej (przystanek komunikacji miejskiej Tychy Borowa Szkoła), w rejonie skrzyżowania Wyszyńskiego i Dąbrowskiego, przy pętli trolejbusowej na Paprocanach, przy THT na al. Piłsudskiego,

Na Placu Baczyńskiego oraz przy al. Niepodległości – naprzeciwko Urzędu Skarbowego. Nieznacznej zmianie ulegnie lokalizacja stacji, która wcześniej znajdowała się na ul. Jaśkowickiej.

– Została ona przesunięta wzdłuż ul Borowej przystanek komunikacji miejskiej Tychy Borowa Szkoła. Powodem jest trwająca przebudowa skrzyżowania z ul. Borową – mówi Artur Kruczek – dyrektor MZUiM w Tychach. Ponadto na najpopularniejszej stacji, na Placu Baczyńskiego pojawią się 4 dodatkowe stojaki, dzięki czemu będzie łatwiej wypożyczyć i zwrócić rower w tej lokalizacji. W minionym sezonie rowery wypożyczono w niej 1426 razy – dodaje.

Największą popularnością cieszyła się stacja Paprocany, gdzie rower wypożyczono 1817 razy. Najchętniej tyszanie korzystali z roweru miejskiego w czerwcu (1990 wypożyczeń).

Cennik za wypożyczenie roweru pozostaje bez zmian.

Tyskie stacje rowerowe są zintegrowane ze stacjami w innych miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jednoślady można wypożyczać i zwracać bez ponoszenia dodatkowych kosztów w katowickim City by bike, chorzowskim KajTerozie oraz na stacjach systemów w Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu i Siemianowicach Śląskich.

Tyski rower – strona internetowa. 


W połowie kwietnia br. w Tychach pojawią się także stacje napraw rowerów – docelowo będzie ich 18.

Obecnie w mieście jest ok 70 km dróg rowerowych o nawierzchni bitumicznej lub z kostki brukowej.

Tylko w 2021 roku wykonano 4,3 km ścieżek rowerowych za łączną kwotę 1,7 mln złotych (1,4 mln tej kwoty to środki z GZM).

Z roku na rok powstaje też coraz więcej udogodnień dla rowerzystów takich jak: stojaki rowerowe, samoobsługowe stacje naprawcze czy system miejskiej wypożyczalni rowerów. Także w ramach realizowanego obecnie w mieście ITS-u zostaną zamontowane kamery z automatyczną detekcją rowerzystów.


Źródło : https://umtychy.pl/