Tychy wspierają Ukrainę.

 


Od 24 lutego tyski samorząd koordynuje i organizuje pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Pomagają wolontariusze i mieszkańcy miasta, którzy wspierają uciekających przed wojną Obywateli i Obywatelki Ukrainy. Lista podejmowanych działań jest coraz dłuższa.

PESEL

1498 – tyle nasi pracownicy nadali numerów PESEL w ciągu ostatnich 9 dni ( do 10.03). To znacznie więcej niż w całym 2021 roku, gdy tych wniosków było w sumie 1200. Biuro Obsługi Klienta w Urzędzie Miasta Tychy codziennie wypełnione jest ludźmi czekającymi na załatwienie formalności – pracownicy naszego urzędu robią co mogą, by im pomóc.

PUNKT POMOCY CUDZOZIEMCÓW

Uruchomiony jeszcze w listopadzie 2021 Punkt Pomocy Cudzoziemcom stał się centrum informacji dla naszych gości uciekających przed wojną w Ukrainie.

INFOLINIA I STRONA

Od 1 marca działa całodobowa infolinia dla obywateli Ukrainy. Dzwoniąc na numer 885 531 713, obywatele Ukrainy uzyskają wszystkie najważniejsze informacje.

NOCLEGI

Dla osób, które w Tychach schroniły się przed wojną w Ukrainie przygotowane zostały miejsca noclegowe w 7 lokalizacjach. Na prośbę samorządu Warszawy daliśmy schronienie ponad 50 osobom (głównie są to matki z małymi dziećmi). Wielu Ukraińców tyszanie przyjęli pod swoje dachy.

ZBIÓRKA

Mieszkańcy Tychów z wielką ofiarnością przekazali niezliczoną ilość darów dla potrzebujących Ukraińców – żywności, środków chemicznych, ubrań. Zapełniliśmy nimi wszystkie pomieszczenia budynku po byłym Domu Kultury na osiedlu A. W środę 9 marca uruchomiony został punkt wydawania przekazanych przez tyszan darów dla uciekających przed wojną w Ukrainie na I piętrze Tyskich Hal Targowych. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 13.00 – 17.00. Zbiórka dla Ukrainy trwa nadal na Placu Świętej Anny 4 – 7 dni w tygodniu w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz na terenie Tyskich Hal Targowych przy al. Piłsduskiego 8 w godzinach od 8.00 do 14.00.

DAROWIZNY

Urząd Miasta Tychy uruchomił rachunek, na który można wpłacać darowiznę dla uchodźców z Ukrainy: Gmina Miasta Tychy, Nr rachunku: 58 1240 3464 1111 0011 1188 6750. Zebrano już ponad 110 tys. złotych.

MIEJSKA BAZA INFORMACJI

Na stronie www.umtychy.pl uruchomiony został specjalny serwis informacyjny z wiadomościami dla obywateli Ukrainy (w j. polskim i ukraińskim). Finansowane przez miasto Tyskie Centrum Wolontariatu prowadzi bazę wolontariuszy oraz miejsc noclegowych w mieszkaniach tyszan. Wszelka chęć pomocy można zgłaszać się na adres mailowy: wolontariat@razemtychy.pl. Urząd Miasta Tychy przygotował też ulotki w języku ukraińskim zawierające najistotniejsze informacje dla obywateli Ukrainy przybywających do naszego miasta, m.in. dane kontaktowe do Punktu Pomocy Cudzoziemcom, dane o miejskiej komunikacji czy nieodpłatnej pomocy prawnej.

EDUKACJA

Do wczoraj, 10 marca, w przedszkolach było zapisanych 33 dzieci z Ukrainy, które trafiły do Tychów po 24.02, 180 uczniów w szkołach podstawowych oraz 38 w szkołach ponadpodstawowych – z każdym dniem chętnych przybywa.

W Szkole Podstawowej nr 36 w Tychach, która Jako pierwsza oddziały przygotowawcze dla dzieci uchodźców z Ukrainy organizowała Szkoła Podstawowa nr 36. Kolejne tego typu oddziały są przygotowywane w innych placówkach na terenie miasta.

GRUPY WSPARCIA

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tychach organizuje otwarte grupy wsparcia dla rodzin przybyłych z Ukrainy. Spotkania odbywają się cyklicznie w siedzibie Poradni przy ul. Andersa 16.

OPIEKA NAD ZWIERZĘTAMI

Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Tychach włączyło się w pomoc dla osób przybywających do Tychów z objętej wojną Ukrainy. Oferuje możliwość przyjęcia i opieki dla psów uchodźców przyjeżdżających do naszego miasta.

TYSKA KULTURA DLA UKRAINY

Tyskie instytucje kultury wspierają obywateli Ukrainy. Na przykład AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy rozpoczęła koncert hymnem Ukrainy, w duchu solidarności i przyjaźni z Ukrainą, podczas najbliższego koncertu zabrzmi także utwór współczesnego ukraińskiego kompozytora.

Ponad to wszyscy obywatele Ukrainy przebywający w Tychach i na terenie Śląska mogą bezpłatnie uczestniczyć w koncertach tyskiej orkiestry na podstawie dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Teatr Mały Tychy zaprasza ukraińskie rodziny z dziećmi na spektakl „Różowy Kapturek” (12 marca). Bezpłatne wejściówki na przedstawienie dla wszystkich, którzy okażą dokument poświadczający obywatelstwo ukraińskie można odbierać w Kasie Teatru Małego.


Źródło : https://umtychy.pl/