Warsztaty plastyczne dla najmłodszych – „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“.

 


Muzeum Miejskie w Tychach rozpoczyna współpracę ze Szkołą Filmową im. K. Kieślowskiego. Pierwsze działanie w ramach projektu „Nowe miasto. Nowe widzenie“ już 10 i 11 stycznia 2022 roku – to warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“.

W nowym wspólnym projekcie fotograficznym uczestniczyć będą studentki i studenci, a opiekę artystyczną, naukową i techniczną sprawuje uznany artysta fotograf dr hab. prof. UŚ Rafał Milach.

Pierwsze działanie w ramach projektu „Nowe miasto. Nowe widzenie“ już 10 i 11 stycznia 2022 roku – to warsztaty plastyczne dla najmłodszych „Papier, zdjęcia, nożyce. Tworzymy kolaż“ prowadzone przez studentkę Filmówki Annę Ryń, podczas których zamienimy czarno–białą rzeczywistość w kolorowe królestwo dzieci. Wspólny projekt fotograficzny „Nowe miasto. Nowe widzenie“ będzie trwał cały 2022 rok.

Nazwa projektu czerpie z tego momentu w historii miasta, kiedy entuzjaści budowy Tychów – architekci, urbaniści, artyści i sami mieszkańcy – mianem Nowych Tychów określili swoje przyszłe miasto, swój dom. Choć nazewnictwo z lat 50. i 60. XX wieku nie przetrwało, aktualna pozostaje myśl, że w pewnych obszarach miasto zawsze jest nowe. Wchłania podmiejskie tereny. Adaptuje nieużytki. Wstawia plomby. Nie cierpi pustki.   Co dzień stwarzają je mieszkańcy, którzy swoimi wyborami i decyzjami wpływają na jego kształt. Dbają o miasto i demolują je.

Tej miejskiej żywotności przyglądają się uczestniczki i uczestnicy projektu realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach i Szkołę Filmową im. K. Kieślowskiego w Katowicach.   Fotografując pod okiem artysty i wykładowcy Rafała Milacha (Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego w Katowicach), przy wsparciu Eweliny Lasoty (Dział Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach), studentki i studenci kierują swoją uwagę w stronę tego, co w mieście nowe i młode, co jednocześnie prowokuje do pytań o trwanie, wzrost, rozkład i upadek.

Interesuje ich relacja ludzi z przestrzenią, w której żyją. Ich indywidualne portrety w zderzeniu z powtarzalnością i jednolitością miejsca zamieszkania.   W jaki sposób młodzież przejmuje miasto, okupując podwórka, pustostany i centra handlowe?   Jakie perspektywy miasto oferuje dzisiejszym trzydziestolatkom: małżeństwom, parom, singlom, ludziom stąd i cudzoziemcom? Jaka jest przyszłość sklepikarzy i rzemieślników wypieranych przez sieciówki?

Autorki i autorzy stawiają pytania o to, co  codzienne, lecz nie zawsze nazwane. Czy apartamentowiec to nowy blok? Czy osiedla strzeżone to jeszcze przestrzeń wspólna? Czy szeregówka to spełnienie mieszkaniowych ambicji, a może jedyna alternatywa dla budownictwa wielomieszkaniowego?

Powstałe cykle fotografii zostaną opublikowane w wydawnictwie podsumowującym przedsięwzięcie w 2022 roku.

uczestniczki i uczestnicy projektu: Bartosz Gaczyński, Paweł Grabarek, Tomek Grzymała, Lena Jabłońska, Jakub Kaźmierczak, Maks Plater, Anna Ryń, Jakub Stoszek

opieka artystyczna, naukowa i techniczna: dr hab. Rafał Milach, prof. UŚ

opieka merytoryczna i koordynacja: Ewelina Lasota, adiunkt w Dziale Fotografii Muzeum Miejskiego w Tychach

organizatorzy: Muzeum Miejskie w Tychach oraz Instytut Sztuk Filmowych i Teatralnych Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Źródło : https://umtychy.pl/