Tyska fabryka samochodów Stellantis uchyliła rąbka tajemnicy o nowych inwestycjach.

 


Mija rok od ogłoszenia planów rozbudowy na terenie fabryki Stellantis w Tychach. To właśnie w grudniu ubiegłego roku władze zakładu FCA Poland Tychy ogłosiły inwestycję w projekt realizowany w najbliższych latach. Dotyczy on produkcji nowych samochodów osobowych hybrydowych i elektrycznych dla trzech marek Koncernu.
Przy okazji realizacji świątecznego filmu na terenie fabryki mieliśmy okazję podejrzeć kilka ujęć z wewnętrznych kamer monitoringu. Na pierwszym planie ujrzeliśmy św. Mikołaja przemykającego w świątecznym Fiacie 500 Cabrio z pachnącą choinką oraz prezentami przez fabrykę. Ale zapis video ujawnił coś więcej. Na przyspieszonych ujęciach z kamer umieszczonych na jednostkach produkcyjnych widać rozpoczęte prace budowlane związane z przygotowaniem zakładu pod nowe inwestycje. Film dostępny jest poniżej :

Rok temu, podczas ogłaszania tej imponującej inwestycji w naszej fabryce, uznaliśmy, że dobrze byłoby zarejestrować na filmie przygotowania do uruchomienia nowej produkcji. W tym celu na wszystkich wydziałach produkcyjnych zamontowaliśmy dodatkowe kamery monitoringu, które przez 24 godziny na dobę rejestrują wszystko, co przez te kilkanaście miesięcy dzieje się w fabryce – powiedział Tomasz Gębka, dyrektor fabryki FCA Poland w Tychach. – Oczywiście te wszystkie zabiegi mają na celu publikację filmu tzw. timelapse w momencie uruchomienia produkcji, co nastąpi za kilka miesięcy. Chcieliśmy jednak przy okazji realizacji nagrania z życzeniami świąteczno-noworocznymi uchylić rąbka tajemnicy i pokazać kilka ujęć z dotychczasowych postępów prac. To oczywiście przystawka do dania głównego, jakim będzie zjechanie pierwszego nowego samochodu z linii montażu, na co musimy jeszcze chwilę poczekać” – podsumował Tomasz Gębka.

FCA POLAND – TYCHY
Zakład Tychy, wybudowany w latach 1972-1975, zajmuje ponad 2,4 mln m2 powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m2. Przekształcenie zwojów blachy w gotowy samochód trwa około 12 godzin technologicznych. Praktycznie, co 50 sekund z linii montażowych zjeżdża jeden pojazd.
W 2020 roku, mimo zamknięcia fabryki na ponad trzy miesiące z powodu pandemii, w Zakładzie Tychy wyprodukowano 173 950 samochodów, w tym 121 789 Fiatów 500, 15 426 Abarthów 500 oraz 36 735 Lancii Ypsilon.
Od 1975 do końca 2020 roku zakład w Tychach wyprodukował łącznie 10,5 miliona samochodów, w tym Fiaty 126p (2,2 mln), Cinquecento (1,2 mln), Seicento (1,3 mln), Pandy (2,2 mln), 500 (2,5 mln) i Lancie Ypsilon (0,5 mln). W grudniu 2020 roku zakład ogłosił rozpoczęcie prac związanych z produkcją trzech nowych modeli marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo począwszy od 2022 roku.

STELLANTIS:
Stellantis to wiodący, globalny gracz w dziedzinie mobilności, mający ściśle określony cel: zapewnienie wszystkim swobody przemieszczania się poprzez wyróżniające się, atrakcyjnie wyglądające, przystępne i przyjazne środowisku rozwiązania w zakresie mobilności.  Siłą Stellantis jest bogate portfolio kultowych marek, różnorodność i pasja 300 tys. pracowników, a także głęboko zakorzenione więzi ze społecznościami, w ramach których funkcjonuje.
Stellantis jest istotnym inwestorem w sektorze motoryzacyjnym w Polsce, posiadający obecnie kilkanaście spółek i zakłady produkcyjne w Bielsku-Białej, Gliwicach i Tychach, zatrudniające ponad 8 tys. pracowników.  W Polsce fabryki Stellantis wyprodukowały w 2020 roku ponad 220 tys. samochodów i 526 tys. silników. W tym samym roku marki grupy Stellantis sprzedały w Polsce 70 tys. samochodów osobowych i dostawczych, osiągając udział w rynku wynoszący ponad 14%.


Źródło : https://www.media.stellantis.com/