Zrealizowane inwestycje, wydarzenia, projekty – podsumowanie 2021 roku w Tychach.

 


Rok 2021 to INWESTYCJE, m.in. kontynuacja realizacji projektu ITS, modernizacji oświetlenia miejskiego, otwarcie nowej zajezdni PKM, rozpoczęcie przebudowy wiaduktu na ul. Grota-Roweckiego, NOWE ŚRODKI POZYSKANE Z UE – na dofinansowanie do wymiany starych kotłów węglowych na nowe, ekologiczne źródła ciepła, WYDARZENIA, m.in. rywalizacja tyszan w Rowerowej Stolicy Polski, miejska akcja Tychy na Lato, wrześniowy cykl wydarzeń związanych z Ryszardem Riedlem i PROJEKTY, m.in. – wydanie cyklu informatorów dla różnych grup społecznych w Tychach, „Okno na kulturę” w galerii handlowej Gemini, pierwsza tyska szkoła z zielonym dachem, otwarcie Punktu Pomocy Cudzoziemcom, pierwszy zielony przystanek i założenie sadu miejskiego.

Były też powodu do DUMY – medal olimpijski dla pochodzącej z Tychów kajakarki  Karoliny Naji, wyróżnienia dla projektu tyskiej Przystani Kajakowej w Nagrodzie Architektonicznej Polityki, czy wysokie miejsca miasta w samorządowych rankigach ( ranking Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, Ranking Gmin).

STYCZEŃ

 • Linia H – nowa linia trolejbusowa w mieście Tychy. 1 stycznia o godzinie 6:02 rozpoczęła kursowanie nowa – linia H. To już ósma linia obsługiwana przez Tyskie Linie Trolejbusowe. Zastąpiła ona dotychczasową linię 291 i kursuje po jej trasie, z rozszerzoną obsługą dzielnicy Żwaków.
 • Urząd Miasta Tychy wydał specjalne informatory. Osoby z demencją”, „Osoby z niepełnosprawnościami”, „Przeciwdziałanie uzależnieniom”, „Przeciwdziałanie przemocy”, „Savoire-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami”, „Seniorzy” – to tytuły 6 informatorów, jakie na początku roku wydał Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia.  Można w nich znaleźć najważniejsze informacje o tym jak sobie radzić z opisanymi w informatorach problemami i gdzie można szukać pomocy.

LUTY

 • Okno na kulturę.  To prawdziwy kulturalny eksperyment – w sklepowych witrynach Gemini Park Tychy, co tydzień pojawiali się się tyscy artyści. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie na Śląsku i jednocześnie sposób na wsparcie lokalnej kultury promujące działalność instytucji kultury.
 • „Kwadrat” i nie tylko po termomodernizacji. W budynku przy ul. Sienkiewicza 49, w którym mieści się placówka Pieczy Zastępczej „Kwadrat” wykonano termomodernizację. Prace były także prowadzone w dwóch wielorodzinnych budynkach mieszkalnych zlokalizowanych przy ul. Norwida 44 oraz na placu Wolności 2. Koszt prac w budynku przy ul. Sienkiewicza 49, wyniósł ok. 1,3 mln złotych (w tej kwocie jest dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 136 tysięcy złotych).

MARZEC

 • Osada nie do poznania. Ponad 2 lata trwały zakończone właśnie prace związane z termomodernizacją i modernizacją 10 wielorodzinnych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Katowickiej w Tychach. W sumie za ok. 11 milionów złotych wykonano renowację budynków i 98 znajdujących się w nich mieszkań socjalnych.

KWIECIEŃ

 • W budynku po starej szkole powstaną mieszkania. Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego podpisało umowę na przebudowę i rozbudowę budynku byłej szkoły podstawowej przy ul. Oświęcimskiej 256, na budynek mieszkalny wielorodzinny. Do końca 2022 roku powstanie tam 30 mieszkań.
 • Punkty Szczepień Masowych w Tychach. Od 29 marca samorządy w całej Polsce, przygotowywały się do uruchomienia punktów szczepień masowych. W Tychach powstały dwa takie miejsca.
 • Czysta Decyzja. Do 27 kwietnia trwał nabór wniosków o dofinansowanie wymiany starych kotłów węglowych na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych w ramach projektu grantowego pn. „Wymiana węglowych źródeł ciepła szansą na poprawę powietrza w Tychach”.

MAJ

 • Od 4 maja wiadukt na ul. Grota-Roweckiego zostanie zamknięty. 4 maja ruszyła przebudowa wiaduktu w ciągu ul. Grota-Roweckiego. Obiekt został zamknięty, co generuje utrudnienia ruchu. Planowo wiadukt ma być gotowy do lipca 2022 roku. Łączny koszt zadania wynosi ok.10 mln zł, z czego 3,7 mln zł stanowi dofinansowanie z subwencji ogólnej budżetu państwa.
 • Fontanna w Parku Niedźwiadków po metamorfozie. Fontanna w tak lubianym zwłaszcza przez najmłodszych tyszan Parku Niedźwiadków przeszła prawdziwą metamorfozę. Misy fontanny zostały pokryte szklaną mozaiką w kolorze niebieskim, z których kaskadowo spływa woda. Remont fontanny kosztował ponad 500 tys. złotych.
 • Mapping z okazji 50-lecia GKS Tychy. 2021 rok był zdecydowanie jednym z najważniejszych dla GKS-u Tychy. To właśnie na 2021 r. przypadła 50. rocznica jego powstania. Z tej okazji, na elewacji stadionu wyświetlana była specjalna, jubileuszowa animacja.

CZERWIEC

 • Nowa ulica Grota Roweckiego w Tychach. Miasto opracowało koncepcję przebudowy ul Grota Roweckiego, która po metamorfozie stanie się przestrzenią przyjazną dla mieszkańców. Koncepcja, która wyznacza ogólne kierunki metamorfozy ulicy Grota Roweckiego to dopiero pierwszy krok w realizacji zadania. Kolejny to opracowanie projektu, na który w budżecie miasta zabezpieczono środki w wysokości ok. 200 tys. zł.
 • Różowe parkingi nie tylko dla mam. Przed Urzędem Miasta Tychy, przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz przy Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany pojawiły się specjalne, różowe miejsca do parkowania. To ukłon w stronę kobiet w ciąży oraz rodziców małych dzieci.
 • Rowerowa Stolica Polski w Tychach. Od 1 czerwca trwała miesięczna rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski 2021. Tyszanie walczyli dodatkowo w 4 kategoriach rywalizacji: rodzinnej, grupowej, szkolnej i indywidualnej. Tychy zajęły w klasyfikacji ogólnej 22. miejsce oraz 2. wśród miast o liczbie od 100 001 do 200 000 mieszkańców. Ponadto tyszanie wykręcili pierwsze miejsce w liczbie przejechanych kilometrów wśród śląskich miast.
 • Tyska porodówka – nowa wizytówka szpitala. Kompleksowa modernizacja IV piętra szpitala, mieszczącego Oddziały:  Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny trwa od 2019 roku i obejmuje cały poziom, za wyjątkiem odcinka, który został wyremontowany jeszcze w 2014 roku. Wartość prac modernizacyjnych oszacowano na ponad 16 milionów. Wykonane dotąd etapy pochłonęły około 13 milionów z tej kwoty.
 • „Szkieletor” do częściowej rozbiórki. W czerwcu rozpoczęły się pierwsze prace nad rozbiórką części tyskiego „szkieletora”. Prace trwały do końca lipca. Koszt projektu oraz realizacji zadania wyniósł około 230 tysięcy złotych.
 • Przystań kajakowa w Tychach wyróżniona. Przystań kajakowa na Paprocanach projektu pracowni architektonicznej RS+ Robert Skitek w pierwszej piątce realizacji wyróżnionych w Nagrodzie Architektonicznej Polityki. Wyróżnienie odebrał w Warszawie – Maciej Gramatyka Zastępca Prezydenta Miasta Tychy.
 • Dzienny Dom Pomocy Społecznej „Wrzos” po remoncie. Wymienione zostały m.in. instalacje, docieplane ściany i stropy. Dzięki temu znacznie zmniejszą się koszty utrzymania obiektu, w których na co dzień przebywa ponad 50 tyskich seniorów. Koszt inwestycji to ponad 1,8 miliona złotych, ale większość tej kwoty (1,7 miliona zł) pochodziła ze środków Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

LIPIEC

 • Tychy na Lato. Półkolnie miejskie w których wzięło udział ponad 500 osób, warsztaty organizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego, warsztaty plastyczne, teatralne, fotograficzne, spacery rodzinne, sportowe czy architektoniczne, spektakle teatralne oraz festyny i animacje, imprezy sportowe – dla biegaczy czy miłośników psów. Tak wyglądała oferta przygotowana przez miejskie instytucje na okres wakacyjny w mieście.

SIERPIEŃ

 • Tyszanka ze srebrnym medalem Mistrzostw Olimpijskich! Tyszanka Karolina Naja wraz z Anną Puławską zostały wicemistrzyniami olimpijskimi. Polki zdobyły srebrne medale Igrzysk Olimpijskich w Tokio w K-2 na dystansie 500 metrów.
 • Polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach. Do Tychów przyjechali designerzy i architekci z 15 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie MEETINGS OF DESIGN STUDENTS (MEDS), który jest okazją do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią. W ramach projektu powstały także specjalne instalacje.
 • Pierwsza tyska szkoła z zielonym dachem. Na dachu Szkoły Podstawowej nr 13 przy al. Niepodległości 108 ułożono zielony dach ze specjalnej mieszanki mchów i porostów. To pierwszy taki dach na budynkach tyskich instytucji publicznych.
 • Czysta decyzja –drugi nabór wniosków na wymianę „kopciuchów”. 31 sierpnia ruszył w Tychach nabór wniosków do kolejnej – drugiej edycji programu wymiany węglowych źródeł ciepła.

WRZESIEŃ

 • Wehikuł czasu z Ryszardem Riedlem. W rodzinnym mieście artysty we wrześniu odbył się cykl wydarzeń związanych z Ryszardem Riedlem. Zaplanowano odsłonięcie muralu poświęconego wokaliście, koncert zespołu Dżem i Cree, spektakl plenerowy Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach „Skazany na bluesa” w reż. Arkadiusza Jakubika, pokaz filmu „Skazany na bluesa” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego, a w Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach cyklu Portrety Literackie odbędzie się spotkanie z Marcinem Sitko – autorem biografii Ryśka Riedla.
 • Postaw na nogi – czyli obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Na mieszkańców pod Żyrafą czekało wiele atrakcji: warsztaty, pokazy, wystawy oraz gośc specjalny – medalista olimijski Dawid Tomala.
 • „Sięgnij po Nowe” – wizyta studyjna w Finlandii. W ramach projektu „Sięgnij po Nowe”, przedstawiciele PUP Tychy wraz z Maciejem Gramatyką (Z-cą Prezydenta Miasta Tychy) i Bernardem Bednorzem (Starostą Powiatu bieruńsko-lędzińskiego) mieli możliwość poznania, a następnie wdrożenia rozwiązań stosowanych przez fińskie urzędy zatrudnienia.
 • Otwarcie zajezdni PKM w Tychach. W ramach inwestycji wykonano m.in. kompleksową przebudowę budynku hali napraw (utworzono 27 stanowisk obsługi pojazdów, w tym 11 wyposażonych w kanały), a także rozebrano obiekty: zbiornik pożarowy, czerpnie i kanały wentylacyjne, budynek farb i lakierów oraz wiatę przy stacji ON. Przebudowa jest częścią wartego ponad 165 mln zł projektu zakładającego rozwój komunikacji miejskiej w Tychach (dofinansowanie z UE wyniosło ponad 113 mln zł).
 • Tyszanie się spisali. 89,49% mieszkańców wzięło udział Narodowym Spisie Powszechnym 2021. To 2 drugie miejsce w woj. śląskim i 8 w Polsce.

PAŹDZIERNIK

 • Przystań Książka – pierwsza na Śląsku samoobsługowa wypożyczalnia książek powstała w Tychach.
 • Pierwszy zielony przystanek w Tychach. Na przystanku Tychy Tęcza powstał pierwszy „zielony przystanek” w mieście. Dzięki nowej aranżacji okolica, w której do tej pory brakowało roślinności, już na wiosnę zyska więcej zieleni. Zamontowane zostały m.in. metalowe konstrukcje na pnącza czy donica na kwiaty.
 • 47,5 milionów dofinansowania dla Tychów.  Miasto Tychy otrzymało 47,5 milionów złotych dofinansowania z Programu Inwestycji Strategicznych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44 – ul. Mikołowskiej w Tychach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 50 milionów złotych.
 • Program dofinansowania in vitro dla mieszkańców Tychów. 28 października radni przyjęli projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania projektu programu polityki zdrowotnej pn. „Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego –in vitro dla mieszkańców Miasta Tychy na lata 2022-2025”.

LISTOPAD

 • Otwarcie Punktu Pomocy Cudzoziemcom w Tychach. 4 listopada br. uruchomiono Punkt Pomocy Cudzoziemcom w Tychach. To odpowiedź na potrzeby rodzin cudzoziemskich zza wschodniej granicy, którzy przeprowadzają się do Tychów. Wśród nich zarówno migranci zarobkowi, jak i osoby na stałe przeprowadzające się do naszego miasta. Każda z tych osób potrzebuje wsparcia i doradztwa w pytaniach m.in. o legalizację pracy i pobytu oraz adaptację w nowym miejscu zamieszkania.
 • Sad miejski w Tychach. W Tychach powstał pierwszy sad miejski. Będą w nim rosły m.in. czereśnie, wiśnie, mirabelki, brzoskwinie, jabłonie, różne odmiany malin czy jeżyny. Stworzenie ogrodu jadalnego było możliwe dzięki realizowanego w Tychach budżetowi obywatelskiemu.
 • Dla bezpieczeństwa pieszych – zmiany na tyskich drogach. Na tyskich drogach powstały nowe azyle dla pieszych, progi zwalniające i wyniesione przejścia. Wszystko po to, by ochronić najbardziej narażonych uczestników ruchu – pieszych. Zmiany są wprowadzane po obserwacji i analizie mapy wypadkowości w mieście oraz na wniosek mieszkańców.
 • Tychy aplikują do organizacji EURO 2025 w piłce nożnej kobiet.  Tychy zgłosiły aplikację do organizacji mistrzostw UEFA Women’s EURO 2025. Polska jest jednym z pięciu kandydatów do organizacji tego prestiżowego turnieju z udziałem kobiet. Komitet Wykonawczy UEFA podejmie decyzję w grudniu 2022 roku. Jeśli wybór padnie na Polskę, turniej zostanie rozegranych na ośmiu obiektach w naszym kraju.
 • Ruszyły prace nad Strategią Rozwoju Miasta Tychy 2030+.  Strategia Rozwoju to najważniejszy dokument planistyczny, wyznaczający zasadnicze cele i kierunki, które pozwolą na dynamiczny i zrównoważony rozwój miasta w najbliższej dekadzie. Dokument to także jedno z narzędzi umożliwiających pozyskiwanie środków zewnętrznych przez gminę, pozwalający na monitorowanie poziomu rozwoju Tychów.

GRUDZIEŃ

 • Wykonawca Środowiskowego Domu Samopomocy wybrany. Wkrótce rozpoczną się prace przy budowie ośrodka dla dorosłych osób niepełnosprawnych w Tychach. Inwestycja zakłada dobudowę nowego parterowego skrzydła budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.


Źródło : https://umtychy.pl/