Szlak Miejski Tychy w nowej odsłonie.

 


Rozpoczął się montaż nowych tablic dobrze znanego tyszanom i tyszankom oraz turystom i turystkom Szlaku Miejskiego Tychy. Istniejący od 2011 roku unikatowy szlak miejskiej architektury, powstały ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007–2013, zyska nie tylko świeży wygląd, ale przede wszystkim nową i przejrzystą odsłonę graficzną. To 23 tablice informacyjne usytuowane przy najciekawszych obiektach, w tym osiedlach. Na tablicach można znaleźć informacje z szerokim opisem obiektu lub miejsca oraz zdjęcia archiwalne i plany architektoniczne z zasobów Muzeum Miejskiego w Tychach, a także współczesne autorstwa Marii Lipok–Bierwiaczonek i Artura Pławskiego. A po więcej ciekawych treści odsyła na poświęconą Szlakowi stronę internetową kod QR. Zakończenie prac montażowych jest planowane przed świętami Bożego Narodzenia 2021.

Tychy to unikatowe miasto, gdzie można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. To sprawia, że Tychy coraz częściej przyciągają uwagę miłośników architektury i urbanistyki, a także socjologów miasta.

Szlak można zwiedzać w dowolny sposób – chronologicznie lub tematycznie, a trasa prowadzi przez niemal wszystkie tyskie osiedla – od A do Z, a także dzielnice istniejące przed budową tzw. Nowych Tychów. To doskonała plenerowa propozycja turystyczna na każdą porę roku.