Jubileuszowa gala z okazji 45-lecia Podokręgu Tychy.

 


Zaczęło się od wyjazdowego zebrania Zarządu Śląskiego Związku Piłki Nożnej, po którym działacze przemieścili się do odświętnie udekorowanej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu. Tam właśnie Prezes Jubilata Piotr Swoboda przywitał gości na czele z Wiceprezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, jednocześnie Prezesa Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a wcześniej Prezesa Podokręgu Tychy Henryka Kulę.

W uroczystości uczestniczyli także Wiceprezes Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Prezes Podokręgu Częstochowa Artur Szymczyk, Prezesi Podokręgów: Stefan Ekiert z Raciborza, Józef Grząba z Sosnowca, Stefan Mleczko z Katowic, Dariusz Mrowiec z Żywca, Krzysztof Olczyk z Lublińca, Andrzej Paulus z Rybnika, Bogusław Walica ze Skoczowa i Tomasz Wyszyński z Bytomia, a także Członkowie Zarządu: Leszek Brzoza, Bogdan Kłys, Tomasz Kulczycki, Janusz Mędrzak, Grzegorz Morkis, Andrzej Starzyński, Arkadiusz Szymanek, Teodor Wawoczny i Piotr Zorzycki oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Śląskiego Związku Piłki Nożnej Herbert Jatta i Przewodniczącego Komisji Pomocy Koleżeńskiej Stanisław Mitas.

Nie zabrakło także przedstawicieli Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Prezesa Andrzeja Sadloka i Wiceprezesa Andrzeja Wojtanowicza oraz władz samorządowych na czele z: Barbarą Bandołą – Starostą Pszczyńskim, Bernardem Bednorzem – Starostą Bieruńsko-Lędzińskim, Tadeuszem Marszolikem – Wicestarostą Mikołowskim, Krystianem Grzesicą – Burmistrzem Bierunia, Krystyną Wróbel – Burmistrzem Lędzin, Janem Ratką – Zastępcą Burmistrza Łazisk Górnych, Marzeną Helbik – Dyrektor MORiS-u w Pszczynie, Barbarą Prasoł – Wójtem Wyr, Grzegorza Wyciśloka, Grzegorzem Wyciślokiem – Kierownikiem GOSiR-u Chełm Śląski, Andrzejem Kempnym – Przewodniczącym Rady Gminy Miedźna oraz Marianem Pawlasem – Wójtem Gminy Suszec.

– Serdecznie witam także prezesów klubów, zasłużonych trenerów, działaczy i sędziów Podokręgu Tychy – zakończył Piotr Swoboda część wstępną, po której przyszedł czas na filmową prezentację w pigułce podsumowującą 45-lecie. Było więc sentymentalnie, a zarazem radośnie, choć kiedy na koniec filmu jego autor Tadeusz Paluch z ekranu zapowiedział: „Jam nie z soli, ani z roli, jeno… z Woli” Henryk Kula stanął przed mikrofonem wyraźnie wzruszony i przypomniał początki swojej piłkarskiej działalności w Podokręgu Tychy od 1984 roku zaczynając.

– Mogę powiedzieć, że wszystkich działaczy i prezesów klubów Podokręgu Tychy znam osobiście i bardzo się z tego cieszę – zaznaczył Henryk Kula. – Gdyby nie wy nie byłoby śląskiej i polskiej piłki. Dziękuję wam za działalność i za to co robicie dla dobra wspólnego jakim jest śląska piłka i życzę wam samych sukcesów, awansów, wygranych spotkań tak żeby piłka częściej wpadała do bramki przeciwników niż waszej. Zawsze będę pamiętał, że tu jest moje miejsce i moje korzenie…

Po otarciu łezki, która zakręciła się w oku Henryk Kula w towarzystwie Piotra Swobody przystąpił do uhonorowania zasłużonych działaczy. Złote Odznaki Honorowe Śląskiego Związku Piłki Nożnej odebrali: Marek Demki, Janusz Kumor, Jacek Rzepa, Kazimierz Wierzyński, Janusz Wolski, Sławomir Wróbel i Jarosław Ziemba. Brązowe Odznaki Honorowe PZPN otrzymali: Dominik Godziek i Stanisław Stęchły. Srebrne Odznaki Honorowe przyznano: Grzegorzowi Morkisowi, Janowi Oziminie, Tadeuszowi Pisarkowi i Zbigniewowi Pustelnikowi, a Złote Odznaki Honorowe PZPN zostały wpięte w klapy marynarek: Aleksandrowi Frejowskiemu, Krzysztofowi Rozmusowi i Stanisławowi Surmie. Po Odznakach Honorowych przyszedł czas na Medale Za Wybitne Osiągnięcia w Rozwoju Piłki Nożnej. Brązowe otrzymali: Alojzy Doktor i Piotr Swoboda, srebrne odebrali: Jerzy Barcik i Jacek Zawiśliński, a złote: Stanisław Dragon, którego reprezentował wnuk Mateusz, Stefan Drzyzga i Alojzy Wuzik.

Na ręce Piotra Swobody życzenia od Prezesa PZPN Cezarego Kuleszy oraz gratulacje dla wszystkich piłkarskich działaczy wręczając symboliczny grawerton przekazał jeszcze Henryk Kula, a jego śladem poszli przedstawiciele Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS oraz samorządowcy, do których myślami dołączył także Prezydent Tychów Andrzej Dziuba. W rewanżu otrzymali oni pamiątkowe piłki, które jak zaznaczył Piotr Swoboda powinny zostać wyeksponowane w gabinetach jako znak rozpoznawczy dla działaczy, że tu pracuje przyjaciel piłki nożnej i Podokręgu Tychy.

Był także moment, w którym jubileuszowy prezent ze Złotą piłką, przekazali Piotrowi Swobodzie Prezesi Podokręgów Śląskiego Związku Piłki Nożnej, a imieniu Konwentu życzenia złożył Józef Grząba. Natomiast reprezentując kluby Podokręgu Tychy pamiątkową tablicę przekazał Prezes Pniówka-74 Pawłowice Zdzisław Goik.

O odpowiednią oprawę muzyczną zadbał zespół SIDOR x S-AGE łącząc nowoczesność z klasyką i taki był także ton kuluarowych dyskusji, w których historia przeplatała się z pomysłami na przyszłość, bo piłka nożna toczy się na okrągło, nawet wtedy kiedy nie ma jubileuszu…


Źródło : https://www.slzpn.pl/