Słoneczniki 2021 dla tyskich instytucji kultury.

 


Cztery tyskie instytucje kultury zdobyły nagrody i uzyskały wyróżnienia w konkursie „Słoneczniki 2021” na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci na Śląsku. Gala rozdania nagród odbyła się 10 września 2021 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Edukacyjne Oscary trafiły do: Muzeum Miejskiego w Tychach (2 nagrody jury Złoty Słonecznik), Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków (1 nagroda jury Złoty Słonecznik), Teatru Małego w Tychach (1 wyróżnienie jury) i Miejskiego Centrum Kultury (1 nagroda rodziców).

Jurorzy docenili:

  • w kategorii „język”:

Statuetka Złotego Słonecznika dla „Lingwistycznej papugi” i Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków;

  • w kategorii „sztuki wizualne”:

Statuetka Złotego Słonecznika dla wystawy czasowej „Raz widziałem przy niedzieli rybki srebrne trzy w kąpieli… W świecie ilustracji i rzeźb Józefa Wilkonia” wraz z wydarzeniami edukacyjnymi i Muzeum Miejskiego w Tychach;

  • w kategorii   „przyroda””

Statuetka Złotego Słonecznika dla warsztatów dla dzieci „Tychy – TY je kształtujesz” – „Mniejsi mieszkańcy miast” i Muzeum Miejskiego w Tychach;

  • w kategorii „muzyka”:

wyróżnienie jury dla „Festiwalu Malutkiego” i Teatru Małego w Tychach;

  • w kategorii „ruch”:

Nagroda Rodziców dla Przygodowej Gry Terenowej „Leśne zagadki. Bajtle na tropie” i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach   oraz Miasta Tychy.

Słoneczniki to konkurs na najbardziej rozwojową inicjatywę dla dzieci w wieku 0–14 lat, organizowany przez portal CzasDzieci.pl – wieloletniego pośrednika między miejscami edukacji i kultury a rodzicami. W tym roku odbyła się już jego 5. śląska edycja. Jurorzy doceniają i nagradzają organizatorów najlepiej przygotowanych wydarzeń, które w największym stopniu   przyczyniają się do rozwoju młodych adresatów, będąc równocześnie najlepszą rozrywką. Kategorie konkursowe: język, logika, sztuki wizualne, muzyka, ruch i przyroda opierają się na koncepcji inteligencji wielorakich opracowanej przez H. Gardnera.

W każdej z kategorii liczą się też rozwój inteligencji społecznej i refleksyjnej. Oceniane są również: ogólne podejście prowadzącego do najmłodszych, dostosowanie oferty do potrzeb rozwojowych dziecka oraz atrakcyjność inicjatywy, oceniana w odniesieniu do zaangażowania emocjonalnego dziecka. Jednym z założeń konkursu jest też oddanie głosu rodzicom jako najlepszym ekspertom inicjatywy edukacyjne – to rodzic, jako osoba najbliższa dziecku, najlepiej wie, co dzieci wyniosły z nich wartościowego. Wyróżnione i nagrodzone inicjatywy zyskują znak jakości, który staje się dla rodziców drogowskazem w cotygodniowych wątpliwościach przy wyborze najlepszej oferty edukacyjno–rozrywkowej.


Źródło : https://umtychy.pl/